Budowa okien – co warto o niej wiedzieć?

Szukając nowych okien i drzwi balkonowych nieraz, spotykamy się z oznaczeniami i symbolami, których znaczenia nie znamy. Warto więc przybliżyć sobie najważniejsze zagadnienia i oznaczenia dotyczące budowy stolarki okiennej i jej kluczowych parametrów. Dobrze wybrana stolarka otworowa to okna posiadające określone cechy i parametry techniczne. Zapraszamy do zapoznania się z wpisem – budowa okien – co warto o niej wiedzieć.

Rama okienna (ościeżnica)

To stały i niezbędny element w konstrukcji każdego okna. Montowana mechanicznie bezpośrednio w murze np. za pomocą kotw obwodowych lub dybli. Do ościeżnicy za pomocą zawiasów przymocowane jest ruchome skrzydło. Całość tj. rama i skrzydło tworzą okno. Na uwagę zasługuje tu szczególny rodzaj okna tzw. fix, w którym pakiet szybowy osadzany jest bezpośrednio w ramie. Konstrukcje typu fix spotkamy najczęściej w witrynach sklepów i ekspozycji.

Skrzydło okienne

Ruchoma część okna wyposażone w klamkę, która umożliwia obsługę i sterowanie funkcjami okna. Skrzydło w zależności od rodzaju zastosowanego okucia może być rozwierne (otwierane), uchylne, rozwierno-uchylne i przesuwne np. systemu typu HS.

Słupek stały

To pionowy bądź poziomy element budowy okna oddzielający jego poszczególne kwatery. Słupek stały to element trwale połączony z ramką okienną. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju słupka okno zyskuje na sztywności i statyce. W tym przypadku każde ze skrzydeł działa niezależnie, umożliwia to np. zastosowanie dwóch skrzydeł jednocześnie otwieranych i uchylanych.

Słupek ruchomy

To opcjonalny wybór. Sam słupek nie jest trwale połączony z ramą a stanowi część skrzydła biernego. W przypadku słupka ruchomego okno posiada tylko jedną klamkę (skrzydło czynne). Aby otworzyć drugie skrzydło (bierne), wymagane jest odblokowanie zaczepów znajdujących się wewnątrz ramy. Zaletą słupka ruchomego jest nieograniczone światło przejścia. Ten rodzaj słupka stosujemy najczęściej w przypadku drzwi balkonowych, gdzie szerokość przejścia odgrywa jedną z kluczowych ról. Uwaga! W przypadku słupka ruchomego skrzydło czynne zawsze otwieramy jako pierwsze. Nie ma możliwości otwierania skrzydła biernego bez jednoczesnego otwarcia skrzydła czynnego.

Niski próg okienny

To kolejna z dodatkowych opcji. Zgodnie z definicją budownictwa bez barier jego wysokość nie powinna przekraczać 20 mm. Takie rozwiązanie daje możliwość swobodnego wchodzenia i wychodzenia przez drzwi.

Okucie

To serce każdego okna. Podstawowym zadaniem okucia jest umożliwienie nam otwierania i zamykania. Okucia okienne i drzwiowe odpowiadają za bezpieczeństwo. Chronią domowników i zabezpieczają dom przed włamaniem. Okucia rozmieszczone są po całym obwodzie ramy i skrzydła. Dzięki temu po zamknięciu stabilizują konstrukcję, zapobiegając odkształceniom ram oraz równomiernie dociskają skrzydło, uszczelniając konstrukcje. Od rodzaju okucia zależy jakie funkcje będzie posiadało nasze okno np. czy będzie się uchylać czy tylko otwierać. Najwygodniejsze rozwiązanie to okucie łączące obie funkcje tj. okucie rozwierno-uchylne. Kluczowym elementem okucia jest klamka. To za jej pomocą zmieniamy funkcje okna, płynnie przechodząc z pozycji zamkniętej do otwartej. Klamka pełni również funkcję dekoracyjną. Obecnie najmodniejsze jest połączenie czarnych kwadratowych klamek z ukrytymi zawiasami.

Mikrowentylacja

To funkcja w którą wyposażone jest okucie okna. Najprościej można zdefiniować mikrowentylację jako niepełne doszczelnienie. Przy tym rodzaju wentylacji skrzydło i rama nie stykają się ściśle. Między nimi tworzy się szczelina o milimetrowej szerokości. Umożliwia ona swobodną cyrkulację powietrza, przy jednoczesnym zabezpieczeniu okna przed próbą całkowitego otwarcia np. w razie silnego wiatru.

Uwaga! Pozostawienie okna w pozycji mikrowentylacji nie zabezpieczy okna w razie próby włamania. Opuszczając budynek należy każdorazowo zamykać okna.

Stopniowany uchył

To prosty i skuteczny mechanizm składający się z dwóch elementów – zaczepu ramy i skrzydła. Mechanizm uchyłu pozwala na trzystopniowe rozszczelnienie okna. Jest to wyjątkowo komfortowe rozwiązanie stosowane szczególnie w sypialni oraz kuchni, gdzie nie jest nam potrzebny pełny uchył, a jedynie częściowy – zapewniający lepszą wentylację.

Ogranicznik otwarcia (rozwarcia)

To automatyczna blokada, unieruchamiająca skrzydło przy próbie rozwarcia powyżej kąta 90 stopni. Dzięki temu przy silnym wietrze unikniemy uszkodzeń wnęk i przedmiotów znajdujących się na parapecie. Ogranicznik jest elementem mechanicznym, montowanym w dolnej części ramy. 

Hamulec cierny

Utrzymuje otwarte skrzydło w takiej pozycji, w jakiej je pozostawimy (dowolny kąt rozwarcia). Hamulec cierny znajdzie także zastosowanie w przypadku źle osadzonych okien, które samoczynnie się otwierają bądź zamykają. Dzięki zastosowaniu hamulca ciernego możemy wietrzyć odpowiednio do potrzeb, bez obawy, że silny wiatr uszkodzi okno.

Blokada otwarcia okna (zamek woźnego)

Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie są małe dzieci. Blokada składa się z zamka z kluczem, montowanego w dolnej części skrzydła oraz zaczepu ramy. Zaczep blokuje możliwość otwarcia okna, przy jednoczesnej możliwości jego uchyłu. Zamek woźnego jest dodatkowym, niezależnym od okucia elementem, który dopasujemy do każdego okna i drzwi balkonowych.

Zatrzask balkonowy

Umożliwia zamknięcie (zatrzaśnięcie) balkonu po wyjściu na taras lub ogród. Zatrzask składa się z trzech elementów: zaczepu ramy, rygla lub rolki montowanej na skrzydle, oraz pochwytu zewnętrznego. Za pomocą magnesu lub sprężyny przytrzymuje zatrzaśnięte skrzydło w ościeżnicy. Zatrzask można zamontować samodzielnie, niezależnie od posiadanych okuć. Obsługa jest banalna. Wychodząc na zewnątrz, zatrzaskujemy za sobą drzwi, pociągając za pochwyt. Chcąc z powrotem otworzyć drzwi, wystarczy je lekko popchnąć. Obecnie sprzedawane zatrzaski mają możliwość regulacji siły docisku, co czyni je wyjątkowo uniwersalnym i skutecznym rozwiązaniem.

Podnośnik skrzydła okiennego

Ten niepozorny element rekomendowany jest do szerokich i bardzo ciężkich skrzydeł. Podnośnik działa na zasadzie wahadła, tj. przy zamykaniu unosi skrzydło dodatkowo zapobiegając otarciom dolnej części ramy. Podnośnik możemy zamontować niezależnie od posiadanego okucia, a dzięki swoim uniwersalnym rozmiarom, pasuje do większości sprzedawanych obecnie okien. 

Blokada błędnego położenie klamki

To bardzo ważny element każdego okucia okiennego.  Działanie błędnego położenia, polega na zablokowaniu możliwości ruchu klamki przy otwartym bądź uchylonym skrzydle. Wymusza to jego prawidłową obsługę, tj. zamknięcie skrzydła i wybranie prawidłowej pozycji. Bez blokady możemy swobodnie przekręcić klamkę do pozycji uchylnej, mimo że okno jest już otwarte. Ruch ten powoduje wyczepienie skrzydła z górnego zawiasu. W efekcie trzyma się ono wyłącznie na dolnym zawiasie. Mechanizm blokady uniemożliwia wyczepienie skrzydła będącego w pozycji uchylnej. Co zrobić jeżeli okno wyczepiło się z zawiasu? Skrzydło należy dosunąć do ościeżnicy, a następnie zamknąć klamką.

Kontaktron

Stanowi jedną z najczęściej domawianych opcji. Możliwości tych urządzeń zostały dostrzeżone i wykorzystane w systemach alarmowych i systemach inteligentnego sterowania domem. Kontaktron czyli czujnik magnetyczny to proste i skuteczne urządzenie. Jego głównym zadaniem jest dostarczenie informacji o statusie okna (otwarte/zamknięte). Urządzenie składa się z dwóch elementów: magnesu i czujnika kontaktronowego. Kiedy magnes oddziałuje na czujnik styki zwierają się. Natomiast gdy oddalimy czujniki (np. otworzymy okno) styki się rozwierają i następuje rozwarcie obwodu które przekazuje sygnał do centrali, aktywując np. alarm.

Uszczelki

To pomijany, lecz kluczowy elementy zapewniający szczelność konstrukcji okien. W oknie wyróżniamy dwa rodzaje uszczelek: przyszybowe (stabilizujące i uszczelniające szybę) oraz oporowe (uszczelniające ramę i skrzydło). Standardem są uszczelki przylgowe AD „Anschlag Dichtung”, gdzie uszczelnienie opiera się na dwóch uszczelkach – zewnętrznej oraz wewnętrznej. Rekomendujemy wybór okien posiadających dodatkową środkową uszczelkę MD (Mittel Dichtung) np. Veka Softline 82mm, Trocal 76mm MD, Kömmerling 88mm. Uszczelka to elastyczny i wytrzymały na zmienne warunki atmosferyczne element, stanowiący zaporę dla hałasu, brudu i wiatru. Aby mieć pewność dobrego wyboru, wybierajmy uszczelki wykonane w technologii EPDM lub TPS (materiały odporne na starzenie).

Pakiet szybowy (szklenie zespolone)

To połączenie dwóch lub więcej szyb ramką dystansową. Zestaw szyb (pakiet) zalewa się specjalną masą bitumiczną. W tak powstałą konstrukcję wtłaczany jest gaz szlachetny, pozbawiony wilgoci np. argon. Obecnie standardem są pakiety trzyszybowe składające się z szyb o różnej grubości i wytrzymałości mechanicznej. Ze względu na przeznaczenie, wyróżniamy pakiety szybowe bezpieczne, antywłamaniowe oraz dekoracyjne, gdzie jedną z szyb pokryto folią albo ornamentem. Specjalnym rodzajem szyb są również szyby typu stopsol, antisol, relex oraz lustro fenickie. Dzięki swoim właściwościom redukują temperaturę wewnątrz oraz odbijają promienie słoneczne, chroniąc pomieszczenia przed wścibskimi spojrzeniami.

Ramka międzyszybowa

To część składowa pakietu szybowego. Zadaniem ramki dystansowej jest uszczelnienie i ocieplenie pakietu szybowego wzdłuż jego krawędzi. Ramki dzielimy na zimne, wykonane z aluminium oraz ciepłe wykonane z tworzyw sztucznych. Ramki dystansowe wykonywano w różnych kolorach, co ułatwia ich dopasowanie do koloru stolarki okiennej.

Szpros

To ozdobny i dekoracyjny element pakietu szybowego. Szpros możemy scharakteryzować jako dodatkowy podział pakietu szybowego na mniejsze pola. Wyróżniamy szprosy zewnętrzne naklejane bezpośrednio na powierzchnię szyby oraz wewnętrzne, schowane wewnątrz pakietu szybowego. Szczególnym rodzajem szprosu jest szpros konstrukcyjny, który nie tylko pełni rolę dekoracji ale również wzmacnia okno.

Klasa profili okiennych

Jest określana względem grubości ścianek i podawana zgodnie z obowiązującymi normami. Klasa profili wpływa w dużej mierze na ich sztywność oraz nośność zgrzewanych narożników. Profil okienny wyposażono w komory. Standardem jest minimum 5 komór. Im więcej komór tym cieplejsza będzie rama.

Profile okienne klasy A – minimalna grubość ścianki zewnętrznej musi być większa bądź równa 2.8mm, a wewnętrznych większa bądź równa 2.5mm. Zastosowanie tak grubych ścianek zapewnia bardzo dobrą stabilność, wyższe właściwości termoizolacyjne i akustyczne w stosunku do profili klas B i C.

Profile okienne klasy B – minimalna grubość ścianki zewnętrznej musi być większa bądź równa 2.5mm, a wewnętrznych większa bądź równa 2.0mm.

Profile okienne klasy C – minimalna grubość ścianki zewnętrznej i wewnętrznej nie została sklasyfikowana.

Okna z naszej oferty przeznaczone są do różnych budynków i lokali usługowych. Dostępne są w wersjach jednoskrzydłowych oraz wieloskrzydłowych, otwieranych tradycyjne, uchylnych lub przesuwnych. Oferujemy okna typowe i pod wymiar. A także różne systemy uszczelnienia w tym AD, MD. Szeroki zakres przeszkleń, wzorów i kolorów oklein to gwarancja, że każdy znajdzie dokładnie to czego szukał. Sprzedawane okna charakteryzuje wysoka szczelność, doskonała izolacja termiczna i akustyczna. W Perfect Stolarka mawiamy „trzy razy mierz, raz tnij”. Dzięki temu masz pewność dobrze zmierzonych i zamontowanych okien.

Okna Bydgoszcz – wycena, transport i montaż

Naszą ofertę kierujemy głównie do inwestorów, którzy dopiero budują dom oraz takich, którzy wymieniają stare okna w istniejących budynkach. Teren naszej działalności obejmuje m.in. miejscowości: Bydgoszcz, Nakło, Szubin, Koronowo, Solec Kujawski, Żnin, Inowrocław (całe województwo kujawsko-pomorskie). W ramach programu rządowego „Czyste powietrze” możesz uzyskać dofinansowanie na okna, drzwi, bramę z naszej oferty.

kategoriaOkna