Czym są szprosy okienne? Wady i zalety

Czym są szprosy okienne? Jakie są ich wady i zalety? Kiedy warto wybrać szprosy okienne i drzwiowe? Na co zwrócić uwagę, wybierając szpros do okien i drzwi? Odpowiadamy w poniższym wpisie.

Szprosy to ponadczasowa i elegancka ozdoba każdego okna i drzwi. Szpros okienny najczęściej określany jest mianem podziału pionowego bądź poziomego, dzielącego okna na mniejsze części. W starszych konstrukcjach okiennych szpros ze względów technologicznych był niezbędnym elementem konstrukcji. W obecnie produkowanych oknach szpros stanowi formę ozdoby, dzieląc okna na dowolną liczbę pól.

Niezależnie od podziału na liczbę pól szprosy dekorują okna. Nadają niepowtarzalnego uroku każdej bryle domu i mieszkania. Szprosy dostępne są w wielu odcieniach i grubościach. Dzięki temu każdy z klientów dobierze je indywidualnie do własnych potrzeb oraz aranżacji budynku. Warto pamiętać, że szprosy mimo niezaprzeczalnych walorów estetycznych nie komponują się dobrze z nowoczesnymi projektami budowlanymi.

W Perfect Stolarka znajdziesz szeroki wybór okien i drzwi ze szprosami w Bydgoszczy.

Rodzaje szprosów

  • Szprosy konstrukcyjne. Szpros konstrukcyjny stanowi element ramy okiennej. Wzmacniając konstrukcję umożliwia jej faktyczny podział na mniejsze pola. W wydzielonych kwaterach osadzany jest bezpośrednio pakiet szybowy. Zaletą szprosu konstrukcyjnego jest jego wygląd. Zastosowanie szprosu konstrukcyjnego imituje naturalny podział okna, oraz umożliwia podział dużych ciężkich witryn na mniejsze kwatery. Ze względu na grubość szprosu ogranicza on ilość światła dziennego, wpadającego do pomieszczeń.
  • Szprosy wiedeńskie. Szpros wiedeński naklejany jest od wewnątrz i od zewnątrz pakietu szybowego, imitując jego naturalny podział. Dzięki zastosowaniu wypełnienia z ramki dystansowej (duplexu) jego wygląd łudząco przypomina naturalny podział okna. Różnicą między szprosem konstrukcyjnym a wiedeńskim jest jego grubość. Szpros wiedeński w odróżnieniu od konstrukcyjnego, możemy zamówić w różnych grubościach oraz kształtach. Dzięki temu możemy cieszyć się naturalnym podziałem okna bez znacznej redukcji światła dziennego. Szprosy wiedeńskie są również tańsze od konstrukcyjnych. Dzięki zastosowaniu ciepłych ramek międzyszybowych (duplexu), nie pogarszają znacząco parametrów izolacyjnych szyb.
  • Szprosy międzyszybowe. Szpros międzyszybowy montowany jest wewnątrz pakietu szybowego bezpośrednio do ramki międzyszybowej. Jego niewątpliwą zaletą jest brak wystających elementów. Dzięki temu możemy cieszyć się z podziału okna, oraz łatwego utrzymania szyby w czystości. Szprosy międzyszybowe dostępne są w wielu kolorach (biały, brąz, antracyt) oraz w okleinie drewnopodobnej (złoty dąb, orzech, winchester, mahoń). Dzięki możliwości wyboru ilości pól oraz grubości szprosu jesteśmy przekonani, że każdy klient dobierze szpros indywidualnie do swoich potrzeb.

Zalety i wady zastosowania szprosów okiennych i drzwiowych

Szprosy niewątpliwie nadają każdemu z okien niepowtarzalny styl i podkreślają indywidualny charakter i projekt domu. Dzięki zastosowaniu szprosów ożywimy i podkreślimy wygląd elewacji i pomieszczeń. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup lub wymianę okien ze szprosami, warto tę decyzję dokładnie przemyśleć. Przede wszystkim szprosy nie zawsze współgrają z nowoczesnymi projektami architektonicznymi. Aby mieć pewność, że szpros uzupełni aranżację domu, należy wybrać go wyjątkowo starannie. Szprosy ze względu na swoją grubość zmniejszają ilość promieni słonecznych docierających do pomieszczeń. Ze względu na dodatkowy podział ram, również konserwacja okien jest trudniejsza. Wystające elementy szprosu utrudniają dokładne mycie. Wybierając okna ze szprosami, musimy liczyć się ze sporą dopłatą. Dodatkowo źle dobrana ilość i grubość szprosów może szpecić okna.

Jedną z naszych specjalności jest montaż i sprzedaż stolarki ze szprosami. Nasi klienci doceniają szprosy ze względu na ich niepowtarzalny charakter. W Bydgoszczy i Szubinie zamontowaliśmy wiele okien zarówno typowych jak i nietypowych wyposażonych w szprosy. Sprawdź naszą szeroką ofertę, przygotowaną specjalnie dla mieszkańców Bydgoszczy i Szubina. Gwarantujemy fachowe doradztwo, pomiary oraz ceny dostosowane do zasobności każdego portfela.

Kiedy warto wybrać szprosy okienne i drzwiowe?

Budujesz drewniany dom, a może rewitalizujesz zabytkową kamienicę? Świetnie się składa-szprosy są właśnie dla ciebie. Szprosy okienne wyjątkowo gustownie prezentują się w przypadku drewnianych konstrukcji, w stylizowanych domach oraz podmiejskich willach. Odpowiednio dobrane wpiszą się w aranżację oraz podkreślą klasyczny i ponadczasowy charakter domu. Warto również wspomnieć, że szpros nie tylko dzieli okno na kwadraty czy prostokąty. Dostępne są również szprosy do okien o nietypowych kształtach i rozmiarach. Szprosy posiadają również specjalne wzory np. słoneczko czy kurza łapka. Możliwość gięcia szprosu pod kątem, daje praktycznie nieograniczone możliwości zastosowania.

Kiedy nie warto wybierać szprosu w oknach i drzwiach?

Jeżeli budujesz nowoczesny dom wpisany w bryłę kwadratu, lubisz otaczać się przestrzenią, zdecydowanie odradzamy wybór szprosów. Oczywiście szprosy są spotykane w nowoczesnym budownictwie, ale nie wpisują się dobrze w nowoczesny nurt budownictwa i aranżacji wnętrz. Dodatkowo, jeżeli mamy napięty budżet wybór szprosów jest zbędnym wydatkiem. Korzystniejsze będzie wybranie okien o lepszych parametrach termicznych i akustycznych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szpros do okien i drzwi?

Wybierając szprosy szczególną uwagę należy zwrócić na spójność z elewacją oraz wygląd całej bryły budynku. W przypadku domów z bali oraz drewnianych konstrukcji świetnie spiszą się szprosy wiedeńskie. Podkreślą naturalne piękno drewna. Mało kto wie, że szprosy wiedeńskie mogą być  zdobione, co czyni je bardzo atrakcyjnymi jeżeli dom posiada wiele zdobionych detali. W prostych stonowanych bryłach lepiej spiszą się standardowe proste szprosy konstrukcyjne i międzyszybowe. Niezależnie od wyboru szprosy to ciekawa forma dekoracji okna i drzwi. Wybierając szprosy należy dokładnie przeanalizować efekt końcowy który chcemy osiągnąć. Szpros potrafi nadać wyjątkowego charakteru oraz skutecznie oszpecić budynek.

Długotrwały staż połączony z licznymi szkoleniami, solidność i fachowość montażu to nasza najkrótsza wizytówka. Wybierz mądrze. Wybierz profesjonalistów w branży okien na Bydgoskim rynku.

kategoriaOkna