Dlaczego okna parują?

Dlaczego okna parują?

Masz zaparowane okna i wodę widoczna na powierzchni szyb (w szczególności wiosną i jesienią)? Wilgoć to częsty problem w naszych mieszkaniach i domach. Czy skraplająca się para to powód do niepokoju Zdecydowanie tak! Dlatego warto sprawdzić i zweryfikować wszystkie możliwe przyczyny skraplania się pary wodnej i w konsekwencji pojawiania się pleśni i grzyba w naszym mieszkaniu.

Zaparowane okna – jak radzić sobie z wilgocią na szybach?

W przypadku parujących szyb pierwsze co przychodzi do głowy to wina okien oraz ich słaba jakość. Ewentualnie niewłaściwy montaż. Czy słusznie za zaparowane szyby obwiniamy wyłącznie okna i ich montaż?

Przyczyny parowania szyb w oknach

Zjawisko parujących szyb jest zdecydowanie bardziej złożone niż moglibyśmy przypuszczać. Przede wszystkim, prawie nigdy za skraplanie się pary na szybach nie odpowiada wada okien oraz ich niewłaściwy montaż A w zasadzie mogłoby to wydawać się pewniakiem.

Zaparowane okna mają wiele przyczyn. Do najważniejszych czynników odpowiedzialnych za skraplanie się pary wodnej na powierzchni szyb należą:

 • duża lub bardzo duża wilgotność w pomieszczeniu,
 • znaczna różnica temperatur między zewnętrzną a wewnętrzną częścią domu, mieszkania,
 • zła wentylacja lub jej całkowity brak,
 • umiejscowienie okien względem stron świata,
 • szczególne warunki zewnętrzne np. zbiorniki wodne, jeziora, stawy,
 • rozszczelnione pakiety szybowe, pozbawione gazu  (należy brać pod uwagę dopiero po wykluczeniu pozostałych przyczyn),
 • brak ciepłych ramek w oknie (należy brać pod uwagę dopiero po wykluczeniu pozostałych przyczyn),
 • wilgoć technologiczna w nowo powstałym domu,
 • brak sezonowania nowego domu, mieszkania,
 • nieodpowiednio dobrany rodzaj wentylacji w stosunku do uszczelnienia okien.

Jak widać czynników powodujących zaparowanie szyb jest dużo. Na nasze nieszczęście często występują one parami i nie dają jednoznacznych objawów. Przed podjęciem próby całkowitego wyeliminowania przyczyn zawilgocenia, należy dokładnie sprawdzić wszystkie z możliwości. Pomocna będzie również kamera termowizyjna.

Parowanie szyb od wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia

Parowanie szyb od strony wewnętrznej pomieszczenia jest poniekąd naturalnym zjawiskiem fizycznym, będącym następstwem różnicy pomiędzy temperaturą panującą na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia.

Od jakości i szczelności pakietu szybowego oraz zastosowanej ramki dystansowej zależy ilość pary wodnej, osiadającej na powierzchni pakietu szybowego. Ważne! To szyba stanowi bezpośrednią zaporę, chroniącą nas przed chłodem. Jedną z bezpośrednich przyczyn wpływającą na intensywność parowania szyb jest brak regularnego wietrzenia oraz niewłaściwa wentylacja lub jej całkowity brak. Co istotne, parowanie szyb jest dowodem szczelności okien i domu – nie na odwrót! Nie mogąc się wydostać, ciepłe powietrze, a w nim rozproszona para wodna, osiadają na najzimniejszej powierzchni np. szybie nieocieplonej ściany, zmieniając swój stan skupienia z rozproszonego na stały. Objawia się to w postaci kropelek wody, które następnie powodują miejscowe zawilgocenie, a w konsekwencji powstanie pleśni i grzyba. W przypadku zbyt szczelnych pomieszczeń, należy pamiętać o rozszczelnieniu okien oraz regularnym wietrzeniu. Najlepszy efekt w walce z wilgocią osiągniemy montując nawiewniki okienne.

Jak wytłumaczyć parowanie szyb na zewnątrz?

W przeciwieństwie do szyb zaparowanych od wewnątrz, szyby zaparowane od zewnątrz świadczą o doskonałej kondycji okien i domu. Szczególnie wiosną i jesienią kiedy nasze mieszkania i domy są już ogrzewane, temperatura w dzień jest znacznie wyższa niż w nocy, możemy zaobserwować parowanie szyb od strony zewnętrznej. Jest to następstwo bardzo wysokiej izolacji szyb, gdzie szyby pozostają ciepłe, a powietrze z zewnątrz zimne. Co ciekawe, również umiejscowienie okien względem stron świata (okna w domu na ścianach północnych o wiele częściej będą pokrywały się parą niż te na ścianach południowych czy zachodnich) oraz zbiorników wodnych ma decydujące znaczenie i może odpowiadać za osiadanie pary wodnej na powierzchni szyby na zewnątrz.

Jak można zapobiec parowaniu okien?

Jak już wiemy przyczyny parowania okien po wewnętrznej i zewnętrznej stronie nie są tak poważne jak moglibyśmy przypuszczać. Co ważne łatwo zapobiegać parowaniu okien. Wystarczy trzymać się prostych zasad, by nie tylko ograniczyć ryzyko parowania szyb, ale zdecydowanie poprawić komfort wszystkich mieszkańców.

Do najważniejszych czynników zapobiegających parowaniu okien zaliczymy;

 • stała temperatura wnętrza (nie więcej niż 21 st. C oraz nie mniej niż 18 st. C),
 • optymalna wilgotność powietrza ok. 40%,
 • regularne wietrzenie, odpowiednia cyrkulacja powietrza,
 • używanie okapu podczas gotowania,
 • używanie wentylatora podczas długich kąpieli,
 • odpowiednie rozmieszczenie źródeł ciepła (kaloryferów),
 • udrożnienie i sprawdzenie drożności kanałów wentylacyjnych,
 • stosowanie nawiewników powietrza,
 • stosowanie nakładek kominowych typu. Turbowent.

Ważne są również odpowiednie nawyki, np. regularne wietrzenie. Ta prosta czynność pozwoli samodzielnie zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. Niestety nie zawsze możemy zadbać o regularną wymianę powietrza. Na szczęście mamy nawiewniki powietrza, które wspomogą nas w wymianie i dystrybucji świeżego powietrza.

Nawiewniki okienne, nieoceniona pomoc w walce z wilgocią

Nawiewniki okienne to doskonała alternatywa dla wszystkich pomieszczeń, w których codzienne wietrzenie okazuje się niewystarczające, a praca kanałów wentylacyjnych jest zaburzona przez brak dostępu do świeżego powietrza. Nawiewnik to dodatkowy element wyposażenia okna, zamontowany w jego górnej części (skrzydle i ramie). Podstawowym zadaniem nawiewnika okiennego jest stały, kontrolowany dopływ świeżego powietrza do wnętrza pomieszczenia. Nawiewniki możemy zamówić wraz z oknem na etapie produkcji lub domówić usługę montażu nawiewników w dowolnym momencie. Warunkiem montażu nawiewników w istniejących oknach jest odsłonięta rama. Prosty mechanizm działania nawiewników może być odpowiedzią na większość naszych problemów z wilgocią w pomieszczeniach. Zasada działania nawiewnika powietrza jest prosta i opiera się na prawach fizyki. Chłodne, suche powietrze z zewnątrz miesza się z ciepłym, wilgotnym zgromadzonym przy suficie. Opadając zyskuje pokojową temperaturę, dzięki czemu możemy cieszyć się świeżym powietrzem bez odczuwania dużej różnicy temperatur – nawet gdy na zewnątrz jest dużo zimniej.

Na rynku wyróżniamy trzy podstawowe typy nawiewników okiennych, różniące się metodą działania.

 • okienne nawiewniki ciśnieniowe – regulujące przepływ powietrza na podstawie różnicy ciśnienia zewnętrznego i panującego wewnątrz pomieszczenia. Rozróżniamy nawiewniki ciśnieniowe sterowane ręcznie oraz automatycznie. Polecamy nawiewniki ciśnieniowe firm Ventec, Ventair,
 • okienne nawiewniki higrosterowalne – to takie w których przepływ powietrza regulowany jest w zależności od poziomu wilgotności powietrza, za co odpowiada specjalna taśma poliamidowa, która zmienia długość pod wpływem wilgoci, tym samym zmniejszając lub zwiększając przepływ powietrza. Polecamy nawiewniki higrosterowalne Aereco.
 • okienne nawiewniki ręczne – tu za przepływ powietrza odpowiedzialny jest użytkownik. Regulując je dawkujemy ilość powietrza które dostaje się do pomieszczenia. Oferujemy sprzedaż i montaż nawiewników w oknach PCV i drewnianych.

Parowanie szyb wewnątrz pakietu szybowego

Poznaliśmy już podstawowe przyczyny parowania okien po ich wewnętrznej i zewnętrznej stronie. A co w przypadku kiedy para zachodzi w środku pakietu szybowego? Zjawisko parowania szyb we wnętrzu pakietu szybowego to niepokojąca sytuacja i związana jest bezpośrednio z jego szczelnością i jakością wykonania. Parowanie szyb od wewnątrz oznacza, że pakiet szybowy stracił swoje podstawowe zdolności, a jego izolacja termiczna została wyraźnie osłabiona. Do wnętrza pomieszczenia przez nieszczelne pakiety przenika chłód.

Jedynym wyjściem w tej sytuacji jest jak najszybsza wymiana pakietu szybowego lub okna na nowe.

Podsumowując, parowanie szyb wewnątrz i na zewnątrz pakietu szybowego jest najczęściej naturalnym zjawiskiem fizycznym i nie powinno ono budzić większego niepokoju. Warto jednak wdrożyć wszystkie środki, zapobiegające nadmiernej kumulacji pary, jak zapewnienie odpowiedniej wilgotności, temperatury czy przepływu powietrza. Jedyna niepokojąca sytuacja to taka, w której para wodna pojawia się w wnętrzu szyb. Dopiero w tej konkretnej sytuacji możemy mówić o parowaniu okien z powodu ich nieszczelności i konieczności podjęcia bardziej radykalnych środków działania.

Montaż nawiewników okiennych w Bydgoszczy, Nakle i Szubinie to usługa, którą wykonujemy profesjonalnie oraz kompleksowo. Zapewniamy profesjonalny dobór nawiewników, dojazd, a także wysokiej jakości usługę. Montowane przez nas nawiewniki pochodzą od sprawdzonych dostawców. Jako specjaliści w dziedzinie nawiewników okiennych dobierzemy pasujące części oraz doradzimy najlepsze dla klienta rozwiązanie. Decydując się na nasze usługi, masz gwarancję najwyższej jakości i solidności wykonania.

Nawiewniki okienne w Bydgoszczy – montaż w istniejących oknach.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku

kategoriaOkna