Jak przygotować drzwi do montażu – praktyczne porady

Jak przygotować drzwi do montażu? Co warto wiedzieć o zamontowaniu drzwi? Jakich błędów uniknąć? Jaki otwór przygotować pod montaż drzwi? Przeczytaj w dzisiejszym wpisie.

Jak zmierzyć otwór pod drzwi, by uniknąć błędów?

Wielkość przygotowanego otworu jest kluczowa do prawidłowego i sprawnego osadzenia drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Temat odpowiedniej wielkości otworu wymaga naszej uwagi w sytuacji kiedy, budujemy nowy dom, rewitalizujemy lub remontujemy istniejący. Przy projektowaniu i podejmowaniu ostatecznej decyzji, warto przemyśleć rozmiar drzwi. Należy uwzględnić wymianę na większe lub mniejsze zgodnie z przewidzianym projektem. Właściwe przygotowanie otworu i jego pomiar są bardzo ważne. Pomyłka będzie wymagała dodatkowego nakładu czasu i pieniędzy, co w konsekwencji może powodować opóźnienia w harmonogramie prac i dodatkowy stres. Nikomu z nas nie są potrzebne dodatkowe komplikacje. Dlatego pomagamy i doradzamy jak prawidłowo zmierzyć otwór potrzebny do prawidłowego osadzenia drzwi.

Rozmiar otworu pod montaż drzwi, a rozmiar drzwi

Przygotowując otwór pod montaż drzwi, z dużym prawdopodobieństwem uznamy, że wymiar otworu to wymiar drzwi, niestety nic bardziej mylnego. Temat pomiaru i przygotowania otworu pod drzwi jest bardziej złożony. Musimy wziąć pod uwagę wymiar drzwi, rodzaj ościeżnicy (stała, regulowana, bezprzylgowa) oraz zakres i układ ściany. Należy również pamiętać o tym, że otwór pod drzwi powinien być zmierzony w minimum trzech punktach w ramach każdego z wymiarów (szerokości otworu, wysokości otworu i grubości ściany).

Jakie wymiary przygotować pod otwór do montażu drzwi?

O tym jaki otwór pod drzwi należy przygotować, decyduje rodzaj ościeżnicy i jej wymiar. Otwór do przygotowania będzie miał nieco inną wielkość w przypadku ościeżnicy stałej, a inną przy ościeżnicy regulowanej. 

Wymiary otworu do przygotowania pod typowe drzwi

Otwór dostosowany pod drzwi „90”:

 • otwór przy ościeżnicy regulowanej powinien mieć 980 mm,
 • otwór przy ościeżnicy stałej powinien mieć 1010 mm.

Wysokość mierzona od gotowej posadzki, ościeżnica regulowana 2060 mm, stała 2075 mm.

Otwór dostosowany pod drzwi „80”:

 • otwór przy ościeżnicy regulowanej powinien mieć 880 mm,
 • otwór przy ościeżnicy stałej powinien mieć 910 mm.

Wysokość mierzona od gotowej posadzki, ościeżnica regulowana 2060 mm, stała 2075 mm.

Otwór dostosowany pod drzwi „70”:

 • otwór przy ościeżnicy regulowanej powinien mieć 780 mm,
 • otwór przy ościeżnicy stałej powinien mieć 810 mm.

Wysokość mierzona od gotowej posadzki, ościeżnica regulowana 2060 mm, stała 2075 mm.

Otwór dostosowany pod drzwi „60”:

 • otwór przy ościeżnicy regulowanej powinien mieć 680 mm,
 • otwór przy ościeżnicy stałej powinien mieć 710 mm.

Wysokość mierzona od gotowej posadzki, ościeżnica regulowana 2060 mm, stała 2075 mm.

Należy pamiętać, że wysokość otworu, każdorazowo podawana jest od gotowej podłogi (zawierającej wykończenie tj. panel lub płytkę). W przypadku zbyt szerokich i wysokich otworów warto zamówić ościeżnicę z szerszą 80mm opaską, dzięki poszerzonej opasce obejmiemy szerszy i wyższy otwór.

Jak prawidłowo zmierzyć otwór pod drzwi?

Właściwy pomiar drzwi nie jest trudnym zadaniem. Należy jednak pamiętać, żeby zrobić go dokładnie i poświęcić tyle czasu, ile trzeba. Ewentualne niezgodności, które wykazał pomiar zdecydowanie łatwiej wyeliminować na etapie przygotowania otworu niż wtedy, kiedy dotrą zamówione drzwi. Wysokość otworu drzwiowego należy zmierzyć od nadproża do podłogi, w minimum trzech punktach. Przy ustaleniu prawidłowej wysokości należy przewidzieć również wysokość gotowej podłogi. Szerokość otworu drzwiowego mierzymy od ściany do ściany, w minimum 5 punktach.

Z kolei grubość muru (zakres ościeżnicy) mierzymy w trzech punktach z lewej i prawej strony. Podczas ustalania prawidłowego zakresu ościeżnicy, należy przewidzieć wykończenie ściany np. płytki w kuchni czy łazience. Do pomiaru należy przyjąć najwęższą i najniższą wartość, którą odczytamy. Pomiar drzwi warto robić przy świetle dziennym – to pozwoli uniknąć błędów i  nieścisłości, dzięki czemu wyniki będą dokładniejsze.

Jak przygotować drzwi do montażu – najczęstsze błędy przy pomiarze

Błędy montażowe popełniamy najczęściej z braku wiedzy, sprzętu i pośpiechu. Jakie błędy zdarzają się najczęściej przy pomiarze drzwi?

 • za wąski otwór do montażu drzwi – to zdecydowanie kłopotliwa sytuacja, która może zdarzyć się każdemu. W tym przypadku wyjścia są dwa, pierwsze to poszerzenie otworu poprzez jego rozkucie na szerokości (uwaga na szerokość nadproża). Kucie niesie za sobą nakład pracy, który łatwo możemy przeliczyć jako dodatkowy koszt np. ekipy remontowej. Dodatkowe prace wiążą się również z bałaganem. Drugie wyjście z sytuacji to próba zwrócenia zamówionych drzwi.
 • za niski otwór do montażu drzwi – to również nie jest dobra wiadomość. W tym przypadku możemy spróbować podnieść otwór na jego wysokości o ile pozwoli na to nadproże. Drugą z opcji jest podcięcie skrzydła wraz z ościeżnicą. Uwaga –  skrócenie drzwi należy powierzyć fachowcom, posiadającym odpowiednią wiedzę i sprzęt.
 • za szeroki otwór do montażu drzwi – na szczęście, nie jest to najgorsza z opcji. W tym konkretnym przypadku należy zwęzić otwór przy pomocy elastycznej zaprawy murarskiej.  Można też użyć bloczków betonowych. Mimo, że zdecydowanie łatwiej jest otwór zwęzić niż poszerzyć, to pamiętajmy, żeby zawsze dokładnie zmierzyć otwór, aby uniknąć takiej sytuacji.
 • za wysoki otwór do montażu drzwi – to zdecydowanie najlepsza z sytuacji, która mogła się nam przydarzyć. Obniżenie otworu chodź kłopotliwe, niesie za sobą najmniej komplikacji. W celu obniżenia otworu na drzwi, możemy użyć np. lekkich płyt karton-gips. Należy jednak pamiętać, żeby każdorazowo dobrać odpowiedni materiał do wymiaru, o który chcemy obniżyć otwór.

Mając już konkretną wiedzę, jak dokonać pomiaru i jaki wymiar powinien posiadać otwór, pamiętajmy żeby zachować czujność przy składaniu zamówienia. Kolejnym korkiem będzie zlecenie montażu wykwalifikowanej ekipie.

Montaż drzwi wewnętrznych – Bydgoszcz, Szubin, Nakło.

Kiedy wybierzecie już Państwo swoje wymarzone drzwi wewnętrzne z montażem, specjaliści z Perfect Stolarka zadbają o właściwy transport oraz profesjonalną usługę wstawienia drzwi w Państwa domu i mieszkaniu. Decydując się na remont, warto zlecić montaż drzwi sprawdzonej firmie, która zna się na rzeczy. Wymieniając drzwi na nowe, zyskujemy „nowe” wnętrza, bez konieczności generalnego remontu pomieszczeń. Cena naszego montażu drzwi w Bydgoszczy jest jak najbardziej adekwatna do jakości usług. Mieszkańcom Bydgoszczy gwarantujemy, indywidualne podejście, fachowe doradztwo, rzetelny pomiar, doskonałą jakość usług.

kategoriaDrzwi