Jak wyregulować okna i kiedy warto to robić?

Nawet najtrwalsze okna plastikowe i drewniane mogą wymagać okresowej regulacji. Jak wyregulować okna? Przeczytaj w poniższym wpisie.

Regulacja polega na dostosowaniu siły docisku skrzydła okiennego do ramy. Warto okresowo kontrolować okucia okienne. Szczególnie kiedy pojawia się problem z przewiewem oraz nieszczelnościami. Częstymi symptomami informującymi o konieczności regulacji, jest trudności z otwieraniem i zamykaniem (tarcie skrzydła o ramę). Okna regulujemy również wtedy kiedy chcemy je przygotować do sezonu letniego czy zimowego. Regulacja drzwi balkonowych i okien nie wymaga zatrudniania specjalisty!

Przygotowaliśmy krótką instrukcję, potrzebne ci będzie trochę cierpliwości oraz kilka podstawowych narzędzi. Powyższe w zupełności wystarczy do poprawnego wyregulowania okuć. Zapraszamy do lektury!

Regulacja okien PCV – zima czy lato?

Różnica i skok temperatur wpływa na kurczenie i rozszerzanie się materiału. Wraz ze wzrostem temperatury plastik pęcznieje. Widzimy to szczególnie latem kiedy w upalne dni mamy problem z otwarciem i zamknięciem okien. W skrajnych przypadkach kiedy docisk skrzydła do ramy jest zbyt ciasno wyregulowany, może dojść do unieruchomienia okna. Zbyt mocny docisk to również brak wymiany powietrza, co może powodować zagrzybienie pomieszczeń oraz negatywnie wpływać na działanie wentylacji grawitacyjnej.

Regulacja okien PCV - zima czy lato? | PerfectStolarka.pl

Zimą sytuacja jest dokładnie odwrotna – oziębiony materiał kurczy się i powoduje nieszczelności przez które ucieka nam ciepło. Materiałem najbardziej podatnym na rozszerzanie się i kurczenie jet okno z PCV (polski skrót PCW polichlorek winylu). Rozwiązaniem problemu nieszczelnych okien jest regulacja docisku (mimośród) w oknach i drzwiach balkonowych. Nasze okucia okienne wyposażyliśmy w regulację siły docisku. Pozwala to dynamicznie zmniejszyć siłę docisku latem, oraz zwiększyć docisk zimą.

Ważne – regulacje systemów drzwi przesuwnych pozostaw wykwalifikowanym specjalistom z Perfect Stolarka.

Jak wyregulować okna, kiedy skrzydło ociera o ramę?

Podczas zamykania i otwierania okna czy drzwi balkonowych, wyczuwasz opór lub tarcie które wcześniej nie występowało? To znak, że okno najprawdopodobniej opadło lub skrzydło zmieniło położenie względem ramy i wymaga korekty. Tarcie okien i problem z zamykaniem jest bardzo prawdopodobny, szczególnie w przypadku dużych, ciężkich okien i drzwi tarasowych. Na początku warto sprawdzić gdzie mogły nastąpić przesunięcia lub zmiany. W tym celu zamknij skrzydło okienne, delikatnie je odrysuj np. ołówkiem. Sprawdź położenie skrzydła i ramy po całym obwodzie.

W przypadku kiedy nic nie udało się zweryfikować, spróbuj zmierzyć głębokość skrzydła z jaką zachodzi na ramę. Poprawna wartość to 8 mm, każde odchylenie wymaga dokonania regulacji skrzydła. Warto również szukać śladów zdartej okleiny lub nadmiernego zużycia okucia. Te punkty mówią dokładnie w której części okna występuje problem.

Dlaczego warto okresowo regulować okna drewniane i plastikowe?

Mając do dyspozycji kilka prostych narzędzi oraz wiedzę i porady z naszego bloga, jesteś  w stanie samodzielnie wykonać regulację swoich okien i drzwi balkonowych. Dobrze wyregulowane okna to najprostszy sposób na zapewnienie sobie gwarancji spokoju, komfortu i zadowolenia z użytkowania stolarki. Warto skorzystać z możliwości technicznych jakie oferują producenci np. regulacja okien względem pory roku.

Jeśli masz dodatkowe pytania specjaliści z Perfect Stolarka udzielą ci wsparcia, zapraszamy do kontaktu.

kategoriaOkna