Jakie są rodzaje okien?

Pozornie wybór okien jest bardzo prostą czynnością, wystarczy określić kolor, rozmiar i kierunek otwierania. W rzeczywistości wybierając okna należy określić zdecydowanie więcej parametrów, które mogą mieć decydujący wpływ na wygląd domu oraz jego właściwości termiczne. Poznaj wszystkie rodzaje okien, aby dokonać trafnego wyboru i cieszyć się niezawodnością i bezpieczeństwem przez lata.

Okna starszego typu

Okna krosnowe to coraz rzadziej spotykane rodzaje okien (okna krosowe można spotkać w zabytkowych kamienicach, oficynach lub piwnicach). Konstrukcja okien krosnowych składa się z pojedynczej ramy oraz skrzydła. Najczęściej okna krosnowe to stałe nieotwierane elementy. Rzadko spotkamy okna z możliwością uchyłu. Okna krosnowe ze względu na specyficzną budowę oraz pojedynczą szybę posiadają słabą izolację termiczną i akustyczną. Konstrukcje tego typu są nieopłacalne ekonomicznie ponieważ generują duże straty ciepła. 

Okna skrzynkowe, w porównaniu do tradycyjnych krosnowych konstrukcji, posiadają ościeżnicę-skrzynkę.
W skrzynce znajdują się dwa oddzielne skrzydła zewnętrzne (nieznacznie mniejsze) oraz wewnętrzne (szersze). Okna skrzynkowe to konstrukcje dwuskrzydłowe otwierane do wewnątrz, w których każde ze skrzydeł posiada pojedynczą szybę. Okna skrzynkowe stanowią rozwinięcie okien krosnowych, zamontowanych w skrzynkowej ościeżnicy. Konstrukcje okien skrzynkowych nadają budynkom niepowtarzalnego charakteru. Drewniane okna skrzynkowe znajdziemy w zabytkowych dworkach czy kamienicach będących pod nadzorem konserwatora zabytków. W naszej ofercie znajdziecie Państwo również okna skrzynkowe nowego typu, świetnie imitujące starsze konstrukcje poprzez zachowanie ich tradycyjnego wyglądu. Konstrukcja nowych okien skrzynkowych stanowi połączenie nowoczesnych skrzydeł okiennych zespolonych z tradycyjną skrzynką. Dzięki połączeniu skrzydeł o wysokich parametrach izolacji termicznej i akustycznej, osiągnięto korzystne parametry użytkowe dla całej konstrukcji okiennej.

Okna zespolone, szwedzkie to przemyślana konstrukcja powstała w latach sześćdziesiątych. Konstrukcja okien szwedzkich opiera się na dwóch połączonych ze sobą skrzydłach, mocowanych do ościeżnicy na wspólnym zawiasie. Skrzydło okien szwedzkich powstało z dwóch ramiaków skręcanych śrubami. Każdy z ramiaków posiadał osobne pojedyncze szklenie. Zewnętrzna szyba była mocowana za pomocą kitu szklarskiego, a wewnętrzna dociskana ramkami. Okna typu szwedzkiego posiadały zewnętrzne okapniki chroniące skrzydło i ramę przed deszczem skapującym po szybie.  

Nietypowe rodzaje okien

Na polskim rynku znajdziemy nie tylko standardowe konstrukcje okienne wpisane w kwadrat i prostokąt. Rynek stolarki okiennej to również nietypowe kształty okien i konstrukcje do specjalnych zastosowań.

Naświetle drzwiowe, to okno stałe, szklone w ramie okiennej. Naświetle umieszczone bezpośrednio nad drzwiami pełni funkcję doświetlania pomieszczeń. Wyposażone w ozdobny witraż, stanie się ozdobą każdego domu. Naświetle drzwiowe stanowi świetną i tanią alternatywę w stosunku do drogich przeszklonych drzwi.

FIX to element stały składający się z ramy okiennej (FIX w ramie) lub imitujący okno (FIX w skrzydle). Podstawową funkcją witryn jest naświetlanie pomieszczeń w płaszczyźnie pionowej. W odróżnieniu od okien funkcyjnych witryny możemy wykonać w nietypowych wymiarach i kształtach, przekraczających 3 metry szerokości.

Świetlik wodróżnieniu od naświetli drzwiowych i okiennych montowany jest w płaszczyźnie poziomej. Świetlik jest to konstrukcja oparta na ramiaku, wypełniona zespolonym szkleniem. Jej podstawową funkcją jest doświetlanie obiektów i hal przemysłowych. Świetliki montujemy przede wszystkim w połaci dachu. Redukują one zużycie energii elektrycznej. Dają darmowy dostęp do światła dziennego przez większość dnia.

Wole oko jest to konstrukcja okienna o nietypowym kształcie. To odmiana lukarny, najczęściej spotykaną w owalnym, okrągłym lub półowalnym kształcie. Wole okno najczęściej spotkamy jako element ozdobny poddasza. Pełni funkcję wentylacyjną i doświetlającą. Wole oko wyróżnia łagodne przejście zadaszenia w pokrycie dachu budynku.

Okna o kształtach geometrycznych

Okna trapezowe to okna w kształcie trapezu. Stosujemy je najczęściej w ścianach szczytowych budynków jednorodzinnych ze spadzistym dachem. Wybór konstrukcji trapezowych zamiast standardowych prostokątnych, umożliwia znacznie lepsze doświetlenie i aranżowanie przestrzeni wewnątrz budynku. Okna trapezowe wykonujemy jako elementy stałe oraz z możliwością otwierania.

Okna trójkątne – okna wpisane w trójkąt najczęściej spotkamy w budynkach mieszkalnych z dachem dwuspadowym. Montowane w ścianach szczytowych doświetlają wnętrze. Nadają bryle budynku indywidualnego charakteru. Ważne! Projektując dom z oknami trójkątnymi należy zwrócić szczególną uwagę na miarę kątów. Im większa tym łatwiej będzie wyprodukować okno.

Okna łukowe to niezwykle elegancka i stylowa odmiana okien. Ponadczasowa konstrukcja, która bardzo dobrze wkomponuje się w klasyczną i nowoczesną bryłę budynku. Okna w kształcie łuku mogą mieć konstrukcję stałą tzw. fix, oraz posiadać dodatkowe funkcję otwierania i uchylania. Tego typu konstrukcje składają się z kilku kwater. Najczęściej górna część łuku jest stała. Dół natomiast stanowi okno wpisane w prostokąt z możliwością swobodnego otwierania i uchylania.

Okna okrągłe to jedna z najpopularniejszych propozycji spośród nietypowych kształtów okien. Okrągły kształt jest trudniejszy do wykonania, co skutkuje wyższą ceną zakupu. Jednak efekt wizualny i funkcjonalność pomieszczeń z nawiązką rekompensują poniesione koszty. Okna o okrągłej konstrukcji montujemy w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu, łazienkach oraz w budynkach gdzie pełnią funkcje dekoracyjne. W zależności od wielkości konstrukcji okna okrągłe możemy wykonać jako szklenie stałe, okno uchylne lub obrotowe.

Okna tylko od Peferct Stolarka z Bydgoszczy

Jedną z naszych specjalności jest montaż stolarki okiennej o nietypowych kształtach. Nasi klienci cenią nietypowe okna ze względu na ich funkcjonalność oraz unikalny design. W Bydgoszczy zamontowaliśmy wiele nietypowych konstrukcji okiennych opartych na oknach trapezowych, trójkątnych i łukowych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą nietypowych konstrukcji okiennych. Gwarantujemy rzetelny pomiar, fachowe doradztwo oraz montaż przez wykwalifikowanych rzemieślników.

kategoriaOkna