Kiedy warto wymienić drzwi zewnętrzne? Termomodernizacja budynku

Nawet najbardziej solidne drzwi oraz elementy ich wyposażenia ulegają naturalnemu zużyciu – szczególnie jeżeli są często eksploatowane. Jeżeli w swoim domu masz drzwi wejściowe sprzed kilkunastu lat, istnieje spore prawdopodobieństwo, że drzwi od dawna nie spełnia podstawowych funkcji. W tym wypadku wymiana drzwi zewnętrznych może okazać się konieczna i nie wartą z nią zwlekać.

Zaczniemy od przypomnienia, jakie funkcje powinny spełniać dobre drzwi zewnętrzne. Muszą spełniać trzy wymogi – zapewniać bezpieczeństwo domownikom, zapobiegać utracie ciepła oraz dobrze izolować od hałasu dobiegającego z zewnątrz. Dlatego tak ważne jest aby drzwi zewnętrzne spełniały minimalne standardy oraz wytyczne ITB w zakresie izolacji cieplnej, akustycznej oraz ochrony przed próbą włamania.

Wymiana drzwi zewnętrznych – dlaczego wciąż z nią zwlekasz?

W Perfect Stolarka przygotowaliśmy kilka uniwersalnych przesłanek, które mogą być pomocne w ocenie stopnia amortyzacji drzwi oraz terminie ich wymiany – termomodernizacji.

Opisujemy proste sytuacje, które sygnalizują konieczność wymiany drzwi zewnętrznych na nowe, dostosowane do dzisiejszych standardów.

  • WYDAJĄ NIEPOŻĄDANY DZWIĘK, HAŁASUJĄ – warto sprawdzić wszystkie elementy konstrukcji. Ustalić czy skrzydło jest prawidłowo osadzone wewnątrz ościeżnicy. Przeprowadzić kontrolę wizualną ruchomych elementów (zawiasów, klamki, wkładki) i sprawdzić osadzenie progu. Jeżeli drzwi służą dłuższy czas, prawdopodobnie doszło do naturalnego zużycia poszczególnych elementów i czas pomyśleć o wymianie drzwi na nowy model.
  • NIE IZOLUJĄ TERMICZNIE  – jeżeli występują problemy ze szczelnością drzwi przepuszczają zimne powietrze. W takiej sytuacji nie czekaj na nadejście zimy. Warto jak najszybciej pomyśleć o zakupie nowych drzwi wejściowych do domu. Co roku wymogi odnośnie współczynnika przenikania są niższe. Obecnie (2022) dopuszczalny współczynnik przenikania dla drzwi zewnętrznych wynosi 1,3 W/ m²K (w 2020 było to jeszcze 1,5 W/m²K, a w 2014 dopuszczano 2,6 w/m²K). Jeżeli twoje drzwi były montowane kilkanaście lat temu, możesz spodziewać się wyższych rachunków za ogrzewanie.
  • SKRZYDŁO NIE DOLEGA DO OŚCIEŻNICY – szczelne połączenie konstrukcji to nie tylko kwestia bezpieczeństwa i termiki. Częste próby dociśnięcia skrzydła do ościeżnicy i rozlegający się hałas trzaskania, wyprowadzą z równowagi nawet najspokojniejszego z domowników. Warto zapewnić sobie spokój.
  • CIĘŻKO JE OTWORZYĆ I ZAMKNĄĆ – zamykając drzwi dociskasz je kolanem a wracając do domu, za każdym razem czujesz się jak włamywacz? Zdecydowanie coś jest nie tak. Dobrej jakości drzwi wejściowe powinny otwierać się i zamykać z lekkością bez problemu. Konieczność forsowania drzwi przy każdorazowej próbie otwarcia i zamknięcia to wyraźny sygnał do jak najszybszej ich wymiany. Ignorowanie problemu z zamkami prowadzi do zatrzaśnięcia się drzwi, co z kolei wiąże się z wizytą ślusarza i niepotrzebnymi kosztami.
  • SĄ GŁOŚNE – PRZEPUSZCZAJĄ HAŁASY – obecne standardy dźwiękoszczelności to przynajmniej 30 dB i minimum dwie uszczelki. Cenisz sobie ciszę i spokój, a słyszysz wszystkie rozmowy sąsiadów toczące się na zewnątrz lub jesteś wstanie rozpoznać markę samochodu po odgłosie silnika? Wiesz co robić.

Czym powinny charakteryzować się drzwi zewnętrzne?

Obecnie, świadomość klientów jest dużo większa. W Perfect Stolarka oferujemy wyłącznie drzwi które chronią przed włamaniem, dobrze izolują oraz spełniają najwyższe wytyczne odnośnie izolacji termicznej. Poniżej przedstawiamy kilka najistotniejszych parametrów, które według nas (wieloletnich specjalistów w dziedzinie stolarki otworowej), powinny charakteryzować dobrze dobrane drzwi zewnętrzne.

  • TRWAŁOŚĆ I SOLIDNA KONSTRUKCJA – stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo domowników! Wytrzymała konstrukcja skrzydła oparta na ramie z drewna, zapewni dobrą ochronę przed próbami włamania oraz zapewni odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Najwyższej jakości komponenty, takie jak, zamek listwowy, atestowana klamka i zamek, nie tylko dadzą poczucie bezpieczeństwa ale realnie zabezpieczą nasz majątek.
  • IZOLACJA TERMICZNA I AKUSTYCZNA – kupując nowe drzwi warto wybrać grubsze i szczelniejsze modele. Mają niski współczynnik przenikania oraz dobrze izolują przed wiatrem, zimnem i hałasami dobiegającymi z zewnątrz. W branży stolarki otworowej istnieją pewne uniwersalne przesłanki informujące kupującego o jakości towaru. To współczynnik przenikania ciepła „U” który nie powinien przekraczać wartości 1,3 W/(m2·K), oraz RW współczynnik izolacji akustycznej wyrażany w decybelach, Dobrze żeby nie przekraczał 30dB.
  • WZORNICTWO, DESIGN – sprzedawane dziś drzwi oferują wzornictwo na najwyższym poziomie. Do wyboru mamy nie tylko materiał (stal, aluminium, drewno). Możemy również wybierać z wielu klasycznych i nowoczesnych modeli. Możemy także personalizować drzwi, dobrać detale, przeszklenia a nawet wprowadzić drzwi jako element inteligentnego domu.

Ważne! Przed zakupem koniecznie zapytaj o atesty i certyfikat.

Wymiana drzwi zewnętrznych? Sprawdź u specjalistów z Perfect Stolarka!

Firma Perfect Stolarka zajmuje się wymianą drzwi zewnętrznych i wewnętrznych w Bydgoszczy. Nasza wykwalifikowana kadra wymierzy, doradzi, zaproponuje korzystne cenowo rozwiązania. Oferujemy wyłącznie usługi na najwyższym poziomie. Opieramy się na wykwalifikowanej kadrze i rzemieślniczych usługach. Od lat wsłuchujemy się w potrzeby rynku i Klientów. Wszystko to sprawia że jesteśmy prawdziwymi fachowcami w dziedzinie okien, drzwi i bram garażowych. Zapraszamy!

Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania, uwagi specjaliści z Perfect Stolarka udzielą wsparcia. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod nr tel. 669 33 63 63 lub mailowego – biuro@perfectstolarka.pl.

kategoriaDrzwi