Kiedy warto wymienić okna?

W domu czujesz chłód i przewiewy? Mieszkanie jest coraz trudniej ogrzać? Na ramie okiennej widać pęknięcia, a szyby parują? To oznacza, że Twoje okna nie spełniają już swojej funkcji i warto rozejrzeć się za nową stolarką. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy kiedy warto wymienić okna.

Wymiana okien to jedna z tych decyzji której nie należy podejmować pochopnie. Wymiana okien to spore przedsięwzięcie i duży wydatek. Warto więc poświęcić chwilę czasu i wybrać mądrze. Zanim jednak podejmiesz decyzję o wymianie konicznie, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Pamiętaj! Dobre okna będą służyć kilkadziesiąt lat pod warunkiem, że zostały odpowiednio zmierzone, dobrane i zamontowane. Okazją by sprawdzić stan techniczny okien są wiosenne porządki. Wtedy większość z nas zabiera się za mycie okien, co zdecydowanie ułatwia weryfikację stanu ram i szyb.

Na podstawie własnych doświadczeń oraz rozmów z Klientami, przygotowaliśmy listę najczęstszych przyczyn wymiany okien na nowe.

Kiedy wymienić okna – przyczyny

Nieszczelność

Do najczęściej wymienianych problemów z oknami należy ich nieszczelność. Ciepło które ucieka w sezonie grzewczym sprawia, że rachunki za ogrzewanie rosną w błyskawicznie tempie, a domownicy w dalszym ciągu marzną. Nieszczelność okien to niewątpliwie jeden z głównych argumentów przemawiających za ich natychmiastową wymianą. Warto jeszcze dodać, że w starych oknach zimne i nieszczelne szyby prawie zawsze parują. Nieszczelne szyby zimą nadmiernie ochładzają  pomieszczenia, a latem powodują ich znaczne nagrzewanie się. Decyzja o wymianie okien na takie o wyższych parametrach termoizolacyjnych sprawi, że nasze rachunki zmaleją. Zimą zredukujemy rachunki poniesione na ogrzewanie a latem na chłodzenie pomieszczeń. Wybierając nową stolarkę okienną koniecznie zapytaj naszego specjalisty o współczynnik przenikania ciepła. Jest to kluczowa wartość, która pozwoli w łatwy sposób przeliczyć ile ciepłą będzie uciekało przez okno. Pamiętaj! im niższa wartość Uw, tym mniejsze straty ciepła generuje okno.

Uszkodzenia mechaniczne

Kolejnym sygnałem świadczącym o konieczności wymiany stolarki są jej uszkodzenia mechaniczne. W każdym domu może dojść do uszkodzenia okien. Najczęściej są to próby włamania, nieostrożność lub akty wandalizmu. Zbita szyba, uszkodzona lub pęknięta rama, rozerwany zgrzew. W niektórych z tych przypadków wystarczy naprawa pojedynczego elementu ale czasami konieczna jest wymiana całego okna na nowe. W tym przypadku zdecydowanie lepiej zdać się na opinie i pomoc fachowca, który oceni stan istniejącej stolarki i podpowie jakie kroki należy podjąć.

Amortyzacja

Naturalna amortyzacja – spoglądając na okno widzisz, że rama nie wygląda tak ładnie jak dawniej, a szybę „zdobią” liczne rysy? To normalne, że wygląd okna zmienia się pod wpływem ich użytkowania i działania czynników atmosferycznych. Po latach na powierzchni ram i szyb mogą pojawić się głębokie rysy, przebarwienia i trudne do usunięcia plamy. Czy warto przeprowadzić renowację zniszczonych ram i polerować szyby?

W sklepach znajdziemy specjalne folie renowacyjne oraz farby do twardego PCV. Jednak w praktyce ich użycie okazuje się bardzo kosztowne a efekty są krótkotrwałe.

Hałasy

Uciążliwe hałasy – nie możesz zmrużyć oka bo hałas uliczny jest nie do zniesienia? To kolejna przesłanka świadcząca o konieczności wymiany okien na nowe. Rama oraz skrzydło po latach mogły się wypaczyć. Uszczelki z biegiem czasu tracą elastyczność. Jeżeli mieszkasz w centrum miasta lub przy ruchliwej ulicy warto wybrać okna z szybami o wyższym współczynniku izolacyjności akustycznej Rw (generalnie im wyższy współczynnik Rw, tym dla nas korzystniej).

Odpowiadając na pytanie, kiedy warto wymienić okna, najczęściej wtedy, gdy zauważamy ich zły stan techniczny, czyli: nieszczelności, zniszczone i pokrzywione ramy oraz kłopoty z użytkowaniem. Jeżeli czytając nasz mini poradnik wiesz, że przyszedł czas na wymianę, zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą. Dla klientów z Bydgoszczy przygotowaliśmy atrakcyjną cenowo ofertę wymiany okien na nowe.

W Bydgoszczy wymieniliśmy już wiele okien. Zarówno typowych w blokach z wielkiej płyty, jak i nietypowych konstrukcji w domach jednorodzinnych i instytucjach. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy prawdziwymi specjalistami w dziedzinie wymiany okien. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą okien typowych oraz okien pod wymiar. Gwarantujemy fachowy pomiar, rzetelne doradztwo oraz najwyższą jakoś świadczonych usług.

kategoriaOkna