Kierunek otwierania drzwi – lewe czy prawe, jak określić?

Zamawiając nowe drzwi jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest ich kolor i design. Czy jednak o czymś nie zapomniałeś? Bardzo ważny jest kierunek otwierania drzwi. Wpływa to na komfort ich późniejszego użytkowania, zachowanie ciągu komunikacyjnego  i ogólne funkcjonowanie całego wnętrza. Ważne! Źle dobrane kierunki drzwi będą wpływać na nasz komfort. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jakich drzwi potrzebuję – lewych czy prawych?

Warto odpowiedzieć sobie na proste pytanie, z której strony najczęściej będziemy podchodzić do drzwi żeby je otworzyć – z lewej a może prawej strony? Przejdźmy dalej i zastanówmy się, z której strony będzie nam łatwiej złapać za klamkę?

Dobierając kierunek drzwi, do danego pomieszczenia należy mieć na uwadze przede wszystkim funkcjonalność, komfort użytkowania i bezpieczeństwo domowników.

Kierunek otwierania drzwi - lewe czy prawe, jak określić? | PerfectStolarka.pl

Przy doborze drzwi należy dopasować ich stronność do istniejących ciągów komunikacyjnych. Najprostsza zasada mówi, że podchodząc z prawej strony, drzwi powinny być lewe – dlaczego? Nie ma nic gorszego niż obchodzenie drzwi dookoła żeby wejść do środka. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kiedy drzwi otwieramy do środka na pustą ścianę. Drzwi otwierane na zewnątrz pomieszczenia montuje się zazwyczaj w niewielkich pomieszczeniach oraz łazienkach. Należy zwrócić uwagę na elementy, które są umieszczone na ścianie tuż obok drzwi – np. włącznik świateł, gniazda, wieszaki czy lustra.

Kolejną ważną sprawą jest określenie kierunku drzwi usytułowanych blisko siebie. Drzwi nie powinny otwierać się na siebie. Kierunek drzwi przy schodach należy dobrać tak aby przy otwieraniu można było swobodnie stanąć na klatce schodowej bez konieczności obchodzenia drzwi. To podstawowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę. Pamiętajmy, że drzwi są elementem użytkowym i warto sumiennie dobrać ich kierunki tak aby np. wychodząc z pokoju nie uderzyć nikogo, kto znajduje się w pobliżu.

Kierunek otwierania drzwi – lewe czy prawe?

Jak rozróżniamy drzwi lewe od prawych? Sprawa jest bardzo prosta, stajemy naprzeciw drzwi, tak aby otwierały się w naszym kierunku. Jeśli widzimy zawiasy znajdujące się po prawej stronie, to są to drzwi prawe. Z lewymi jest odwrotnie, zawias po lewej  – drzwi są lewe. Jak określamy kierunek drzwi z ukrytymi zawiasami? sprawa jest również prosta, należy stanąć po stronie z której zawiasy są niewidoczne, otwieramy drzwi, jeżeli klamka jest po prawej stronie,mamy do czynienia z drzwiami lewymi i odwrotnie.

Jak określamy kierunek drzwi przesuwnych?

Określając kierunek drzwi przesuwanych naściennych ustalamy w którą ze stron się poruszają. Jeżeli chcemy określić kierunek, stajemy przed drzwiami w pomieszczeniu w którym jest widoczna szyna naścienna lub maskownica. Jeżeli skrzydło przesuwa się w lewą stronę, mówimy o drzwiach lewych, jeśli w prawo są to drzwi prawe.

kategoriaDrzwi