Montaż bramy garażowej – wszystko co warto wiedzieć

Wybudowałeś wymarzony dom lub go remontujesz i nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy? Jak przeprowadzić montaż bramy garażowej? Świetnie trafiłeś! Pomożemy Ci w wyborze i wyjaśnimy poszczególne etapy – od pomiaru po odbiór prac montażowych.

Montaż bramy garażowej to spory wydatek i ważny etap dla całej inwestycji. Dlatego warto wybrać mądrze i postawić na sprawdzone rozwiązania. Garaż zarówno wbudowany w bryłę budynku, jak i wolnostojący jest nieodłącznym elementem każdego gospodarstwa domowego. Spełnia wiele ważnych i użytecznych funkcji, wykraczających daleko poza garażowanie samochodów.  Aby wymarzony garaż był wygodny i funkcjonalny należy wybrać odpowiednią bramę  garażową. Co ważne, aby brama była bezpieczna dla użytkowników i prawidłowo działała, niezbędny jest jej właściwy montaż. W przygotowanym przez fachowców z Perfectstolarka blogu znajdziesz wszystko co warto wiedzieć o przygotowaniu otworu oraz montażu bramy garażowej segmentowej.

Jak przygotować bramę segmentową do montażu?

Najczęściej sprzedajemy i montujemy bramy garażowe segmentowe. Bramy segmentowe dzięki przemyślanej konstrukcji i uniwersalności cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Dlatego właśnie skupimy się na jej przykładzie. Decyzja zapadła, zamawiamy wymarzoną bramę. Co dalej? Należy dokładnie zmierzyć otwór na szerokości i wysokości. Pomiar należy dokonać w trzech punktach. Szczególną uwagę należy zwrócić na wysokość nadproża i istniejące przeszkody uniemożliwiające lub utrudniające montaż np. rury od gazu, wody. Kluczową rolę odgrywa również poziom posadzki oraz odwodnienia i spadek posadzki. Przy odbiorze zamówienia należy dokładnie sprawdzić stan ilościowy i jakościowy zamawianego towaru. W szczególności ilości opakowań. Warto również przed rozpakowaniem jeszcze raz sprawdzić szerokość i wysokość otworu oraz zgodność tych wartości z wymiarem znajdującym się na opakowaniu bramy.

Kolejnym krokiem jest kontrola wzrokowa paneli bramy po jej rozpakowaniu, tak aby podczas samego montażu uniknąć przykrych niespodzianek. Ważne! Rekomendujemy natychmiastowe ściągnięcie folii ochronnych znajdujących się na panelach. W przeciwnym wypadku może dojść do wulkanizacji folii. Montaż bramy garażowej segmentowej powinien być zlecony wykwalifikowanej ekipie montażystów.

W Bydgoszczy zamontowaliśmy wiele bram garażowych. Zarówno w typowych rozmiarach jak i nietypowych pod indywidualne zamówienie klienta. Dzięki praktyce i zdobytej latami wiedzy, jesteśmy prawdziwymi specjalistami w dziedzinie montażu bram segmentowych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą bram Wiśniowski oraz NICE. Gwarantujemy dokładny pomiar, rzetelne doradztwo oraz dogodne terminy realizacji.

Montaż bramy garażowej - co warto o nim wiedzieć? | PerfectStolarka.pl
Co warto wiedzieć o montażu bramy garażowej? Przeczytaj na Perfectstolarka.pl

Kiedy montować bramę?

Podstawą do prawidłowego montażu każdej bramy garażowej jest odpowiednio przygotowany otwór.

Nikt z nas przecież nie chce, aby przy montażu zostały zarysowane i uszkodzone panele lub żeby konstrukcja nośna bramy uległa uszkodzeniu mechanicznemu. Najczęściej do awarii i uszkodzeń dochodzi w przypadku nieprawidłowo przygotowanych otworów lub podczas kontynuacji wcześniej rozpoczętych i nie skończonych  prac tynkarsko-murarskich. Dlatego też zalecamy, aby montaż bramy odbył się na otynkowanych wewnętrznych murkach oraz nadprożu. Sam garaż dobrze jest wyposażyć we wszystkie niezbędne elementy.

Montaż bramy segmentowej odbywa się we wnętrzu pomieszczenia „za otworem”. Na co zwrócić uwagę?

  • Nadproże – znajduje się nad otworem bramy. Jest to element nośny, wzmacniający konstrukcję budynku. Do nadproża montuje się główna infrastrukturę bramy (wał, sprężyny, linki) oraz blendę górną z uszczelką. Nadproże to różnica między światłem wjazdu a wysokością sufitu. Minimalna wysokość nadproża rekomendowana do prawidłowego montażu bramy segmentowej to 220mm. Od wysokości nadproża zależy typ prowadzenia bramy, np. dla nadproża mieszczącego się w granicach 220-350mm będzie to prowadzenie standardowe. Poniżej wartości 220mm należy zastosować bramę z obniżonym nadprożem, gdzie cała infrastruktura montowana jest z tyłu bramy. Rozróżniamy jeszcze trzeci wariant, nadproże przewyższone, wybierane najczęściej w przypadku kiedy dochodzi do kolizji prowadzenia bramy z oknami lub drzwiami otwieranymi w kierunku garażu.
  • Węgarki (ściany boczne) to przestrzeń do montażu prowadzenia pionowego bramy. Ich minimalna wartość wynosi 120mm na stronę. Warto zaznaczyć, że węgarki należy otynkować, wypoziomować i zrównać na głębokości względem nadproża, tak aby nie powstał między nimi uskok. Źle przygotowane murki boczne powodują uszkodzenia łożysk w rolkach prowadzących panele i nieszczelności po obwodzie ościeżnicy bramy. Warto każdorazowo sprawdzić stan i jakość przygotowania otworu pod montaż bramy. Nigdy nie należy montować bramy garażowej segmentowej w pomieszczeniach nie posiadających dachu bądź będących w trakcie jego realizacji.

Jak wykończyć ściany wewnętrzne garażu?

Bramę należy montować wyłącznie po zakończeniu wszystkich prac tynkarskich, na wykończonych i suchych powierzchniach ścian i sufitu. Płaszczyzny te, powinny być odpylone i wykończone tj. otynkowane i wypoziomowane. Powierzchnia tynku powinna być pozbawiona zgrubień i spękań. Otwór wjazdowy powinien mieć kształt prostokąta lub kwadratu, a murki boczne powinny być w linii względem siebie. Przygotowując wcześniej otwór, niwelujemy ryzyko uszkodzenia paneli, mechanizmów jezdnych oraz automatyki. Warto dokładnie przygotować otwór pod montaż bramy. Dobrze przygotowany daje gwarancję bezawaryjnej pracy mechanizmów, szczelności i bezpieczeństwa użytkowników.

Ocieplenie ościeżnicy bramy

Decydując się na bramę segmentową o wysokich parametrach termoizolacyjnych, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu i ociepleniu otworu bramy od zewnątrz budynku. Warstwa izolacji wzdłuż obwodu ościeżnicy bramy zapobiegnie powstawaniu mostków termicznych. Dodatkowo przewężenie które naturalnie

powstanie po ociepleniu, „ukryje” i zabezpieczy uszczelki przed podmuchami wiatru i silnym mrozem.

Od uszczelek zależy prawidłowa izolacja bramy, warto więc o nie dbać i regularnie konserwować.

Przygotowanie posadzki „wyznaczenie poziomu zero budynku”

Przed montażem bramy należy wyznaczyć ostateczną wysokość poziomu posadzki łącznie z jej wykończeniem. Jeżeli jest taka możliwość dobrze jest wcześniej przygotować wylewkę w miejscu montażu. Wyznaczając wysokość montażu bramy pamiętajmy o odwodnieniu posadzki -liniowym lub kopertowym. W przypadku odwodnienia liniowego konieczne jest zaplanowanie spadu posadzki w kierunku zewnętrznym oraz obniżenia bramy o wartość spadku tj. ok.10-15mm. Rekomendujemy montaż bramy po etapie wylewek. Dzięki temu mamy pewność, że między dolnym panelem a podłogą nie powstanie szczelina przez którą może uciekać ciepło.

Ważne! w przypadku zalewania posadzek po montażu bramy, może dojść do rdzewienia niektórych elementów konstrukcji z powodu nadmiernej wilgotności. W tym przypadku musimy pamiętać o wietrzeniu oraz wynajęciu osuszaczy budowlanych.

Przygotowanie instalacji pod napęd bramy automatycznej

Najczęściej wybierane bramy to bramy automatyczne, co oznacza, że są otwierane i zamykane przy pomocy napędu elektrycznego. Najlepiej uwzględnić przygotowanie instalacji na etapie projektu garażu. Choć nie jest to konieczne, ułatwi proces montażu. Brak wcześniej przygotowanej instalacji nie dyskwalifikuje wyboru bramy automatycznej. Sam automat jest wyposażony we wtyczkę, co maksymalnie ułatwia montaż i wpięcie do sieci. Przed montażem warto się zastanowić czy będziemy korzystać z dodatkowych możliwości otwierania bramy np. klawiatury kodowej, przełącznika umieszczonego wewnątrz garażu czy fotokomórek.

Samodzielny montaż bramy garażowej – czy warto zaoszczędzić?

Jak doskonale pamiętasz, na początku wspominaliśmy, że rekomendujemy montaż z udziałem fachowej ekipy montażowej. Nie jesteśmy w stanie zabronić lub nie udzielić gwarancji na zakupioną i samodzielnie zamontowaną bramę segmentową. Każdy inwestor ma prawo samodzielnie zamontować zakupiony towar. Przy bramie zawsze znajduje się jasna i szczegółowo opisana instrukcja montażu. Każdy kto po raz pierwszy będzie montował bramę, musi zdać sobie sprawę, że bez doświadczenia w tej dziedzinie nie będzie to łatwe zadanie. A potencjalne uszkodzenia wynikające z niewiedzy, mogą przekroczyć koszt profesjonalnie wykonanej usługi montażu.

Podsumowując, bez względu na to czy wybierzemy bramę z usługą, czy podejmiemy próbę samodzielnego montażu, pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu garażu. Tak aby montaż był prawidłowy a późniejsza obsługa bezproblemowa.

Firma Perfect Stolarka to znany i ceniony na bydgoskim rynku dystrybutor bram marki Wiśniowski.

Jedną z naszych specjalności jest montaż bram segmentowych Wiśniowski UniPro oraz Wiśniowski UniTherm. Bramy wykonujemy w standardowych rozmiarach, oraz pod wymiar inwestora. Naszym klientom zapewniamy najwyższą jakość produktów marki Wiśniowski, oraz fachową wiedzę i doświadczenie naszych pracowników. Możesz nam zaufać, wiedzę i doświadczenie zdobywamy nieprzerwanie od ponad piętnastu lat.

kategoriaBramy