Ościeżnica do drzwi – co warto o niej wiedzieć?

Wybór odpowiednich drzwi bywa trudny. Równie istotnym elementem jest ościeżnica do drzwi. Zapewnia ona stabilną pracę skrzydła, a także pełni rolę dekoracji. W dzisiejszym wpisie na blogu opowiemy o charakterystyce poszczególnych ościeżnic i doradzimy, jak wybrać najlepszą z nich.

Czym jest ościeżnica do drzwi?

Ościeżnica nazywana potocznie ramą to element stały, montowany bezpośrednio w murze. Do ramy przymocowane są zawiasy, które umożliwiają osadzenie skrzydła na ościeżnicy. Ościeżnica pełni nie tylko rolę konstrukcyjną, utrzymując skrzydło w prawidłowej pozycji ale stanowi również element aranżacji wnętrza. Radzimy wybrać taki wariant ościeżnicy, który będzie pasował zarówno do skrzydła, jak i wystroju danego pomieszczenia.

Z jakiego materiału wykonana jest ościeżnica do drzwi?

Popularnością cieszą się ościeżnice drewniane – są naturalne, wytrzymałe oraz nadają wnętrzom niepowtarzalnego i ciepłego charakteru. Drewno nie jest tanim materiałem. Dlatego wielu producentów oferuje ościeżnice wykonane z materiałów drewnopodobnych np. MDF. Wyróżniamy także ościeżnice stalowe oraz wykonane z aluminium. Są one odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Ościeżnice stalowe prezentują się surowo. Jednocześnie surowość wyglądu jest pożądana w modnych loftowych wnętrzach.

Nasi klienci najczęściej wybierają ościeżnice spójne, wykonane z takiego samego materiału jak skrzydło. Natomiast ciekawym rozwiązaniem jest połączenie dwóch różnych materiałów np. ościeżnicy aluminiowej oraz skrzydła szklanego lub ościeżnicy stalowej z drewnianym skrzydłem.

Ościeżnica do drzwi – rodzaje

Ościeżnice dzielimy na ościeżnice stałe i regulowane (obejmujące mur w całości). Głównym kryterium wyboru ościeżnicy będzie układ ścian i grubość muru. W niektórych przypadkach dobrym wyborem będzie zastosowanie ościeżnic ukrytych lub renowacyjnych – nakładanych na stare stalowe ościeżnice.

Ościeżnica regulowana

Ościeżnice regulowane to idealny wybór w nowo oddanych domach i mieszkaniach. W przypadku bardzo grubych murów i krzywych ścianach będą jedyną możliwością. Największą zaletą ościeżnicy regulowanej jest jej uniwersalność. Możemy dostosować rozstaw (szerokość) ościeżnicy do grubości zastałego muru, obejmując go w całości. Jedyny warunek do spełnienia to grubość muru min. 75mm.  Montaż ościeżnicy regulowanej nie jest kłopotliwą czynnością. Każdorazowo w kartonie znajdziemy instrukcję montażu ościeżnicy regulowanej. Do montażu potrzebujemy poziomicy, miary, rozpórki oraz klinów i piany poliuretanowej. Szczególny rodzaj ościeżnicy regulowanej stanowi ościeżnica tunelowa. Tunel w odróżnieniu od standardowej ościeżnicy stanowi wyłącznie element dekoracji. Jest pozbawiony zawiasów, blachy zamka i uszczelek.

Ościeżnica stała

Ościeżnica stała – blokowa, nie jest tak uniwersalna jak regulowana. Zastosowanie ościeżnicy stałej będzie możliwe jedynie w przypadku muru o określonej standardowej szerokości tj. 60mm i 100mm. Szerokość ościeżnicy stałej jest niezmienna. W przypadku szerszego muru ościeżnice stałą musimy obrobić. Ewentualnie zastosować opaski i ćwierćwałki wykańczające otwór. Ościeżnice stałą wybierają klienci, którzy wybudowali nowy dom lub kupili mieszkanie w stanie deweloperskim. Nowo oddane pomieszczenia charakteryzują się prostymi i równymi ścianami, stanowiąc idealną bazę pod montaż stałych ościeżnic. Ościeżnica stała jest zdecydowanie tańsza od regulowanej. Jednak jej montaż jest bardziej skomplikowany i wymaga doświadczenia oraz cierpliwości. Montaż ościeżnicy stałej warto powierzyć profesjonalistom z Perfect Stolarka. Gdybyś jednak chciał  zrobić to samodzielnie, każdorazowo w kartonie znajdziemy instrukcję montażu ościeżnicy stałej. Do montażu potrzebujemy poziomicy, miary, rozpórki oraz klinów i piany poliuretanowej.

Ościeżnica przylgowa

Kolejną ważną decyzją jest określenie czy ościeżnica ma posiadać przylgę czy nie. Ościeżnica przylgowa posiada widoczne zawiasy oraz uskok między skrzydłem  a ościeżnicą (przylgę). Ościeżnice tego typu charakteryzują się klasyczną prostą budową. Ich montaż jest stosunkowo prosty, a  dzięki zastosowanym zawiasom 3d regulacja i doszczelnienie nie przynosi większych problemów.

Ościeżnica bezprzylgowa

Z kolei największym plusem ościeżnic bezprzylgowych jest osiągnięcie wspólnej, zlicowanej płaszczyzny skrzydła i ościeżnicy. W odróżnieniu od ościeżnic z widoczną przylgą ta konstrukcja bazuje na chowanych zawiasach. Montaż ościeżnic bezprzylgowych nie odbiega znacząco od tych z przylgą. Trzeba jednak pamiętać, że ościeżnice bezprzylgowe wymagają szerszego otworu montażowego, a sam zakres regulacji zawiasu jest ograniczony. W ościeżnicach bezprzylgowych występuje zamek magnetyczny. Stanowi on rozwinięcie klasycznych zamków. Dzięki zastosowaniu magnesu i blaszki zamek magnetyczny jest zdecydowanie cichszy niż jego mechaniczny odpowiednik.

Kiedy planujemy remont i wymianę drzwi na nowe, pozostaje kwestia starych mało estetycznych ościeżnic. Idealnym rozwiązaniem są ościeżnice nakładkowe (renowacyjne). To specjalny typ konstrukcji pozwalający na zabudowę starej, istniejącej ościeżnicy bez konieczności jej demontażu i uszkodzeń ścian. Ościeżnica nakładkowa całkowicie osłoni starą, bez konieczności zmniejszenia światła przejścia.

Nowością w ofercie są ościeżnice ukryte. Dzięki specjalnej konstrukcji, która sprawia, że widoczne pozostaje jedynie skrzydło, stanowią one nieodzowny element aranżacji nowoczesnych i industrialnych pomieszczeń.

Jaką ościeżnicę wybrać?

Najważniejsze są pomiary i możliwości techniczne. Należy przede wszystkim zmierzyć grubość ściany, szerokość i wysokość otworu oraz pion. Często te trzy podstawowe parametry przesądzają o wyborze. Dalej będzie z górki. Pozostaje wybór między ościeżnicą przylgową a bezprzylgową. Warto pamiętać, ościeżnice regulowane w standardzie posiadają dwa typy opasek różniących się szerokością (60mm, 80mm) oraz portale i korony ozdobne. Mamy również do wyboru kąt montażu opasek (tu standardem jest kąt 45 oraz jako opcja kąt 90 stopni). Z kolei ościeżnice stałe możemy wyposażyć w opaski ozdobne oraz ćwierćwałki.

Dobre drzwi wymagają perfekcyjnego montażu. Właśnie dlatego montaż drzwi należy powierzyć specjalistom z Perfect Stolarka. Nasi fachowcy zadbają o to by drzwi nie tylko pięknie się prezentowały ale również pozostały funkcjonalne na lata. Dbamy o regularne szkolenia. Poszerzamy swoją wiedzę i umiejętności. Możesz być pewien, że jesteśmy jednymi z najlepszych fachowców od  montażu drzwi w Bydgoszczy.  W naszej ofercie znajdziesz najlepsze polskie marki. Przyjdź do nas po drzwi wewnętrzne, drzwi zewnętrzne, drzwi przesuwne, drzwi techniczne, drzwi PPOŻ. Jesteśmy przekonani, że każdy klienty znajdzie coś dla siebie.

kategoriaDrzwi