Rodzaje silników do rolet zewnętrznych

Decydując się na zakup rolet zewnętrznych, warto przemyśleć kwestię odpowiedniego doboru napędów i rodzaju sterowania. Jakie są rodzaje silników do rolet zewnętrznych? Przeczytaj poniżej.

Napęd elektryczny to udogodnienie które sprawi, że obsługa staje się bardziej intuicyjna, a samo sterowanie uproszczone do minimum. Warto wspomnieć, że napędy możemy zastosować do zamontowanych wcześniej rolet, tym samym rozbudowując je o nową funkcjonalność. Siłownik zamontowano w skrzynce rolety w wale napędowym, który poprzez ruch, przenosi napęd, podnosząc lub opuszczając pancerz rolety. Sama obsługa sprowadza się do wciśnięcia przełącznika lub pilota. Nowoczesne napędy cechują się wysoką jakością wykonania i odpornością na zmienne warunki pogodowe, co gwarantuje nam niezawodne i długotrwałe działanie.

Jakie wyróżniamy rodzaje silników do rolet zewnętrznych?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje siłowników do rolet. Siłowniki sterowane przewodowo (konieczny przełącznik) oraz siłowniki sterowane na drodze radiowej (sterowane pilotem).

  • Silniki sterowane przewodowo – stanową najtańszą z opcji sterowania elektrycznego. Podnoszenie i opuszczanie rolety odbywa się przy użyciu przełącznika podtynkowego, umieszczonego na ścianie. Bazowa wersja silników kablowych nie posiada tzw. czujnika przeszkód (detekcji), co oznacza, że przy obsłudze musimy obserwować ruch rolety do momentu zamknięcia. Silniki przewodowe stanowią najprostsze rozwiązanie, są również tanie. W przypadku dołożenia zewnętrznej radiolinii warto wybrać silniki kablowe wyposażone w detekcję przeszkód.  Przy rezygnacji z zewnętrzej radiolinii, rekomendujemy pozostać przy sterowaniu przełącznikiem i obserwowaniu ruchu rolety. Wybierając silniki kablowe, warto pamiętać, że rozwiązanie to wymaga doprowadzenia przewodu zasilającego do silnika oraz przełącznika.
  • Silniki sterowane radiowo – stanowią znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Radiolinia pozwala na sterowanie grupowe oraz indywidualnie każdą z rolet. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota z dowolnego miejsca na terenie domu i ogrodu. Aby w pełni wykorzystać możliwości sterowania rolet przy użyciu pilota, warto skorzystać z siłowników posiadających funkcję detekcji przeszkód i oblodzenia. Detekcja da nam pewność, że opuszczana roleta zatrzyma się bezpiecznie w momencie napotkania przeszkody (doniczka, krzesło). Wybierając silniki radiowe, warto liczyć się z większym wydatkiem, jednak komfort i wygoda, którą oferuje zdalna obsługa z pewnością się opłaci. Wybierając silnik radiowy, ograniczamy przygotowanie instalacji do minimum. Silnik wymaga zasilania, radio fabrycznie zintegrowano z napędem.

Warto zainwestować w detekcję!

Podstawowymi funkcjami rolety zewnętrznej są: ochrona wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem, ochorna przed hałasem zewnętrznym oraz ochrona mienia i prywatności mieszkańców. Aby sprostać wymaganiom Klientów i podnieść komfort użytkowania, rolety wyposażono w silniki elektryczne. Ich rozwinięciem jest mechanizm przeciążenia. Przeciążenie chroni roletę przed uszkodzeniem mechanicznym spowodowanym nagłym oporem. Detekcja to wyjątkowo przydatna funkcja w którą możemy doposażyć oba rodzaje silników. Mechanizm detekcji pozwala nam bez najmniejszego stresu sterować roletą lub grupą rolet bez konieczności ich kontroli. Ruch rolety automatycznie przerwany w momencie napotkania na przeszkodę. Warto zainwestować w detekcję szczególnie tam gdzie planujemy centralne lub grupowe sterowanie. W tym przypadku nie jesteśmy w stanie skontrolować każdej z rolet w trakcie opuszczania i podnoszenia.

Kiedy warto dopłacić do silników z detekcją?

Na zakup rolet doposażonych w silniki z mechanizmem detekcji warto zdecydować się m.in. w przypadku zdalnej obsługi grupy kilku, kilkunastu rolet oraz w przypadku rozbudowy systemu o funkcje inteligentnego domu. Takie rozwiązanie bez wątpienia przedłuży bezawaryjną pracę rolet. Warto wspomnieć, że wartością dodaną w przypadku wyboru silnika z detekcją jest specjalnej konstrukcji wieszak-blokady. Jest on nie tylko wymagany do prawidłowej pracy detekcji, ale stanowi również realne zabezpieczenie rolety przed próbą podniesienia pancerza od zewnątrz. Wieszak-blokady można domówić osobno również w przypadku zastosowania standardowych silników bez funkcji detekcji.

Rolety sterowane elektryczne Bydgoszcz, tanio i solidnie.

kategoriaRolety