Czym jest ciepła ramka okienna?

O oszczędnościach płynących z obniżenia kosztów energii, mówi się dużo. Jednym z kluczowych elementów decydującym o termice budynku są okna. Dlatego nikogo nie powinno dziwić, że coraz więcej uwagi poświęca się tematyce ciepłego montażu oraz dodatkom okiennym, wpływającym bezpośrednio na energooszczędność całej konstrukcji. Zdecydowanie jednym z tych elementów jest ciepła ramka okienna. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest ramka międzyszybowa?

Ramka międzyszybowa jest dystansem znajdującym się między poszczególnymi szybami. Jej głównym zadaniem jest zespolenie i uszczelnienie pakietu szybowego. Standardowe ramki wykonane są z „zimnego” aluminium, czego konsekwencją jest powstawanie mostka termicznego w miejscu zespolenia pakietu szybowego. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są ramki wykonane ze stali nierdzewnej. Mają one znacznie gorszą przewodność dzięki czemu zyskujemy na termice okien. Klientom szukającym ciepłych okien proponujemy wybór ramek ze specjalnie modyfikowanego poliwęglanu tzw. ciepłych ramek tworzywowych.

Reasumując, ramki międzyszybowe dzielimy na standardowe aluminiowe oraz ciepłe, wykonane ze stali nierdzewnej oraz tworzywa sztucznego. Wybierając ciepłe i szczelne okna powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na połączenie ciepłej ramki z nisko emisyjną szybą oraz odpowiednio dobranym ciepłym profilem okiennym. Połączenie tych trzech elementów z pewnością wpłynie na obniżenie kosztów zużycia energii.

Współczynnik przenikania ciepła a ramka dystansowa

Liniowy współczynnik przenikania ciepła wcześniej był całkowicie pomijany jako wartość wpływająca na termikę okna. Nowe normy szczelności wydane w 2021 (WT 2021) oraz coraz częściej poruszane właściwości termiczne stolarki okiennej sprawiły, że inwestorzy zaczęli zwracać szczególną uwagę na poszczególne komponenty okna, mające bezpośrednie przełożenie na jego termikę. Liniowy współczynnik przenikania zdefiniowano jako (Psi) czyli rzeczywisty efekt mostka powstającego na krawędzi zespolenia szyby. Zaczęto stosować ciepłe ramki by obniżyć współczynnik Psi.

Ciepła ramka okienna w energooszczędnych oknach

Nasza aktualna oferta stolarki okiennej obfituje w energooszczędne rozwiązania. Obecnie produkowane i sprzedawane okna, spełniają najwyższe normy szczelności i izolacyjności. Dlatego tak ważnym jest stosowanie wysokiej jakości komponentów. Jednym z nich jest także ciepła ramka dystansowa. Jak sprawdzić czy okno ma ciepłą ramkę okienną?

Jakie są korzyści płynące z zastosowania ciepłej ramki?

Na rynku nie brakuje głosów, że ciepła ramka okienna to kolejny chwyt marketingowy, którego jedynym celem jest zysk producenta i sprzedawców. Przeprowadzone badania i analizy wyraźnie wskazują, że po zastosowaniu ciepłych ramek dochodzi do obniżenia przenikalności Uw (dla całego okna). Przy zastosowaniu ciepłych ramek oraz nisko emisyjnych szyb, współczynnik referencyjny okna obniża się o ok. 10-13%, w stosunku do bliźniaczej konstrukcji, opartej na zimnych aluminiowych ramkach.

Skraplanie się pary wodnej na szybach a ciepła ramka okienna

Zastosowanie ciepłej ramki dystansowej w oknie nie tylko wpływa na obniżenie współczynnika przenikalności cieplej, ale także znacząco redukuje zjawisko skraplania się pary wodnej na powierzchni szyb. Stosując ciepłą ramkę mamy gwarancję, że szyby wokół ramy nie ulegną nadmiernemu wychłodzeniu zimą. Dzięki temu powierzchnia szyby pozostanie ciepła, co ograniczy zjawisko tzw. punktu rosy.

Stojąc przed wyborem energooszczędnej stolarki okiennej, każdy kupujący powinien rozważyć wyposażenie nowych okien w najlepsze komponenty, w tym opisywaną ciepłą ramkę. W swojej ofercie posiadamy ciepłe ramki tworzywowe wiodących producentów. W szczególności polecamy ramki

  • Ciepła ramka TGI – ramki TGI zbudowane są z profili wykonanych z wysokogatunkowych tworzyw sztucznych, połączonych z cienką warstwą blachy ze stali szlachetnej. Zastosowane tworzywo charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co pozwala redukować straty ciepła na brzegach szyb. Stal wzmacnia ramkę dystansową i podnosi szczelność szyby zespolonej.
  • Ciepła ramka SWISSPACER – to wyjątkowa ramka wykonana z materiału o specjalnych właściwościach cieplnych, wzbogacona cienką warstwą specjalnej folii, która w 100% eliminuje przedostawanie się gazów uszczelniających i pary wodnej.

Perfect Stolarka to nowoczesna i prężnie rozwijająca się firma. Stosujemy wyłącznie najnowsze rozwiązania technologiczne oraz sprawdzone techniki montażu. Naszą ofertę stolarki okiennej i drzwiowej kierujemy w szczególności dla klientów z Bydgoszczy, Szubina i Nakła. Duże możliwości i elastyczność, oparte na gromadzonym latami doświadczeniu i na fachowej wiedzy. Nasz świetnie wyszkolony zespół podejmuje się najtrudniejszych zleceń. Sprawdź nas!

kategoriaOkna