Montaż drzwi wewnętrznych – praktyczne porady

Dobre firmy przy okazji zakupu drzwi, oferują również ich odpłatny montaż. W przypadku jednej czy dwóch par nie jest to kwota, nadmiernie obciążająca domowy budżet. W przypadku montażu kilku par drzwi, kwota do zapłaty może okazać się pokaźnym wydatkiem. Równie dobrze można zamontować drzwi samodzielnie, zwłaszcza, że temat montażu drzwi nie jest skomplikowany, o ile posiadamy podstawowe narzędzia i wiedzę. W przypadku samodzielnego montażu drzwi wewnętrznych warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach oraz rzetelnej instrukcji producenta drzwi.

Kiedy montować drzwi wewnętrzne?

Przymierzając się do samodzielnego montażu drzwi wewnętrznych, pamiętaj, by zrobić to po zakończeniu wszystkich prac remontowo-budowlanych tj. po nałożonych tynkach i gipsach. Warto również zadbać o wykończenie ściany farbą i położeniu podłogi. Po zakończeniu wszystkich prac mokrych, rekomendujemy intensywne wietrzenie i użycie osuszaczy budowlanych, by mieć pewność, że ściany są suche. Zachowując poszczególne etapy budowy, unikniesz ryzyka zabrudzenia i uszkodzenia nowych drzwi i ścian budynku.

Co będzie potrzebne do montażu drzwi?

Poniżej przedstawiamy listę podstawowych narzędzi, które będą potrzebne do prawidłowego montażu drzwi.

  • miara zwijana,
  • poziomica długości 600 mm oraz 2000 mm,
  • kliny ustalające (różnej grubości),
  • wiertarka lub wkrętarka,
  • śrubokręt płaski i krzyżowy,
  • piana PUR (montażowa) koniecznie niskoprężna,
  • młotek,
  • klej do drewna, akryl, silicon,
  • rozpórki drzwiowe,
  • taśma ochronna, ołówek.

Przed przystąpieniem do montażu drzwi, należy sprawdzić, które z powyższych narzędzi mamy na wyposażeniu domowego warsztatu, a które z nich należy dokupić. Zaczynając kompletować niezbędny sprzęt, sprawdź jego wartość. Niestety, może okazać się że zakup kilku narzędzi przekroczy wartość zlecenia usługi montażu.

Wybór odpowiedniego rozmiaru drzwi

Przed wizytą w sklepie, należy sprawdzić możliwości techniczne oraz dokładnie zmierzyć otwór drzwiowy. Posiadając niezbędną wiedzę i wymiary otworu, możemy przystąpić do zamawiania drzwi. W przypadku stanu surowego budynku możemy w łatwy sposób dostosować otwór pod wybrany rozmiar drzwi. W przypadku wymiany drzwi w istniejącym budynku, należy bardzo uważnie dobierać rozmiar drzwi do istniejącego otworu – tak aby uniknąć kosztownego i czasochłonnego remontu. Pamiętajmy więc, że wymiar otworu i grubość ściany są pierwszym parametrem, który musimy określić.

Samodzielny montaż ościeżnicy stałej

Po pierwsze, przygotuj pomieszczenie do montażu. Usuń wszystkie cenne przedmioty, zabezpiecz i posprzątaj podłogę. Następnie ostrożnie otwórz karton w którym znajduje się ościeżnica.

Ważne! Przy otwieraniu nie używaj noża ani innych ostrych narzędzi, możesz uszkodzić ościeżnicę.

Elementy ościeżnicy rozłóż ostrożnie na podłodze. Następnie połącz belkę poziomą (górną) z belkami pionowymi (bocznymi). Zrób to delikatnie, dbając o to, by narożniki były idealnie proste. Łącząc ościeżnice, użyj dołączonych do zestawu wkrętów. W razie konieczności można wzmocnić połączenie dodatkowym wkrętem lub specjalnym klejem do drewna.

Kolejny etap to umieszczenie ościeżnicy w otworze drzwiowym. Na tym etapie niezbędne są narzędzia – poziomica, miara, kliny i rozpórki drzwiowe. Zmierz dokładnie rozstaw ościeżnicy. Sprawdź pion i poziom. Następnie ustabilizuj ościeżnicę w otworze, używając klinów dystansowych. Montaż ościeżnicy stałej wymaga precyzji. Pamiętaj by każdorazowo sprawdzać pion i poziom.

Montaż mechaniczny ościeżnicy następuje poprzez jej przewiert pod uszczelką oraz uzupełnienie wolnych przestrzeni pianą poliuretanową niskoprężną. Do montażu ościeżnic stałych rekomendujemy specjalne wkręty do drewna z łbem walcowym. Po aplikacji piany warto odczekać 24 godziny – w tym czasie piana PUR odpowiednio zwiąże. Usuń rozpórki. Załóż skrzydło. Sprawdź czy prawidłowo dolega. W razie konieczności przeprowadź regulację na zawiasach. Załóż klamki. Zachowaj gwarancję i instrukcję obsługi.

Montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą stałą nie jest skomplikowaną czynnością, o ile będziesz postępować zgodnie ze wskazówkami i instrukcją. 

Samodzielny montaż ościeżnicy regulowanej

Przygotuj pomieszczenie do montażu, zabezpiecz cenne przedmioty, posprzątaj podłogę. Następnie, ostrożnie otwórz kartony w których znajduje się ościeżnica, (w przypadku ościeżnic regulowanych kompletny zestaw może znajdować się w kilku kartonach).Otwierając kartony zachowaj ostrożność, by nie uszkodzić jego zawartości. Elementy ościeżnicy regulowanej rozłóż ostrożnie na podłodze. Następnie połącz belkę górną z belkami bocznymi. Zrób to ostrożnie, dbając o to, by narożniki tworzyły kąt prosty. W celu łączenia ościeżnicy, użyj dołączonych akcesoriów takich jak spinki, kołki, wkręty.

W razie konieczności można wzmocnić połączenie dodatkowym wkrętem lub klejem do drewna. Złożoną ościeżnice umieść w otworze drzwiowym. Zmierz rozstaw ościeżnicy. Sprawdź pion i poziom. Następnie ustabilizuj ościeżnicę w otworze, używając klinów montażowych. Na wysokości zawiasów umieść rozpórki. Warto założyć skrzydło, żeby zweryfikować, czy całość jest równo zamontowana. Pomiędzy mur a ościeżnicę wstrzykujemy pianę montażową i zostawiamy ją na około dobę czasu. Pozostałe części ościeżnicy regulowanej tj. kątowniki,  należy ze sobą połączyć a następnie wpiąć w specjalnie przygotowany wpust. Załóż klamki. Zachowaj gwarancję i instrukcję obsługi.

Montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą regulowaną nie jest skomplikowaną czynnością, o ile będziesz postępować zgodnie ze wskazówkami i instrukcją.

Montaż drzwi wewnętrznych w Bydgoszczy

Wybierając nasze drzwi wewnętrzne nie musisz się martwić o ich samodzielny montaż. Firma Perfect Stolarka to nie tylko sprzedaż i dystrybucja, to także profesjonalny montaż drzwi wewnętrznych na terenie Bydgoszczy, Nakła i Szubina. W naszej firmie stawiamy wyłącznie na sprawdzone i bezpieczne rozwiązania. Nasi pracownicy posiadają autoryzację wiodących producentów, dzięki czemu zyskujesz gwarancję rzetelnego i fachowego montażu. Powierzone montaże wykonujemy w ustalonym terminie, współpracujemy z klientami. Nasze usługi kierujemy do firm, i klientów indywidualnych. Niezależnie od tego, czy oczekujesz fachowego montażu, czy wsparcia i porady, jesteśmy do Państwa dyspozycji. Możecie na nas liczyć.

Wyróżnia nas rzetelna obsługa i indywidualne podejście do każdego Klienta. W ciągu ostatnich lat zdobyliśmy liczne certyfikaty, które potwierdzają jakość świadczonych przez nas usług. W naszym portfolio są listy referencyjne od cenionych firm i przedsiębiorstw.

Decydując się na montaż drzwi, dajemy Ci aż dwa lata gwarancji, zarówno na zakupiony produkt jak i wykonanie usługi. Wybierając drzwi z usługą montażu, oszczędzasz na podatku VAT – i, to aż 15%*

* ulga w podatku dotyczy klientów indywidualnych, nie prowadzących działalności gospodarczej. Montaż wyłącznie na cele mieszkaniowe.

kategoriaDrzwi