Szczelny montaż czy warto?

Odpowiednio wykonany montaż okien jest niezwykle istotny, dla zapewnienia wysokiego poziomu efektywności cieplnej budynku. Nawet niewielkie szczeliny sprawiają, że do wnętrza dostaje się zimne powietrze, prowadząc do istotnych strat energii cieplnej, nawet na poziomie 20%. Aby tego uniknąć, należy zadbać o dokładne uszczelnienie przestrzeni międzyokiennych.

Jak wykonać szczelny montaż okien? Poznaj najważniejsze wskazówki dotyczące montażu okien, które pozwolą Ci na zapewnienie skutecznej termomodernizacji budynku.

Dlaczego szczelny montaż okien jest tak ważny?

Nieszczelności powstałe podczas montażu okien i drzwi zewnętrznych sprawiają, że do wnętrza przedostaje się chłodne powietrze. Powstałe mostki termiczne sprawiają, że straty ciepła mogą osiągać nawet do 20%. Jednak obniżona ciepłota wnętrza to nie jedyny skutek nieszczelności. Nawet niewielkie szczeliny sprawiają, że do wnętrza przedostaje się wilgoć, a hałas z zewnątrz jest głośny i dokuczliwy.


Odpowiednio, szczelnie zamontowane okna zapewniają odpowiedni komfort cieplny, ograniczając wydatki na ogrzewanie budynku. Dodatkowo przeciwdziałają przedostawaniu się do wnętrza wilgoci, której nadmiar sprzyja rozwijaniu się niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni. Nie bez znaczenia jest również komfort akustyczny. Szczelne okna zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza hałasu z zewnątrz, sprawiając, że w środku panuje błoga cisza.

Chcąc utrzymać najwyższe parametry użytkowe, warto pamiętać o istocie właściwego montażu. Tylko prawidłowo zamontowane okna pozwalają na utrzymanie pełnej funkcjonalności, w tym maksymalnej termoizolacji, izolacji akustycznej, a także estetyki i bezpieczeństwa.

Szczelne okna, czyli jakie?

Przez lata wypracowano standardy, dotyczące szczelnego montażu okien. Zgodnie z obowiązującymi schematami, podczas montażu okien należy się kierować zasadą: „wewnątrz szczelniej niż na zewnątrz”. Stosowanie się do tej zasady pozwala na uzyskanie najwyższych parametrów jakościowych.

Szczelny montaż okien – korzyści

Głównym celem termomodernizacji budynku jest ograniczenie strat ciepła, w tym powstałych w wyniku pojawiających się nieszczelności w obrębie stolarki okiennej. Właśnie dlatego w nowym budownictwie stosuje się szczelny montaż okien.

To rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści w okresie późniejszej eksploatacji, takich jak:

  • eliminacja mostków cieplnych,
  • zapobieganie rozwojowi grzybów i pleśni,
  • poprawa komfortu użytkowania okien,
  • zapobieganie ubytkom pianki,
  • zwrot z inwestycji już w ciągu kilku sezonów grzewczych.

Jak przeprowadzić szczelny montaż okien krok po kroku?

Prawidłowy, szczelny montaż okien pozwala na znaczące zwiększenie efektywności cieplnej budynku, ograniczając straty ciepła. Jednak aby mógł przynieść oczekiwane rezultaty, powinien być przeprowadzony z należytą starannością. Wyłącznie przestrzegając ściśle określonych kryteriów, możesz uzyskać pożądane rezultaty, w postaci skutecznej izolacji cieplnej i akustycznej, a także wysokiej estetyki montażu.

Dowiedz się, jak przeprowadzić szczelny montaż okien krok po kroku i ciesz się wysokim poziomem komfortu cieplnego w swoim domu.

Krok 1. Ocena i przygotowanie otworu okiennego

Przed przystąpieniem do prac montażowych, należy dokładnie ocenić otwór okienny, szczególnie w przypadku wymiany okien. Odpowiednio przygotowany otwór powinien być wolny od uszkodzeń i starannie oczyszczony, później zagruntowany. Przed montażem okien, należy usunąć kawałki gruzu i pył, które w późniejszym kroku utrudnią staranne przymocowanie elementów izolacyjnych (taśm).

Po przeprowadzeniu wstępnej oceny stanu otworu okiennego można przystąpić do weryfikacji jego wymiarów. W tym celu warto jeszcze raz pobrać wymiary, upewniając się, że wybrana rama okienna będzie ściśle odpowiadała otworowi okiennemu (zalecany luz montażowy 15-20mm na stronę).

Krok 2. Montaż ramy okiennej

Po dokładnym oczyszczeniu wnęki okiennej można przejść do kolejnego etapu, jakim jest montaż ramy okiennej. Okno należy ostrożnie umieścić w otworze, tak, by nie uszkodzić żadnego elementu. W tym miejscu należy się upewnić, że wszystkie elementy ściśle do siebie przylegają, a odstęp pomiędzy ościeżem a ościeżnicą wynosi od 15 do 20 mm, zgodnie z zaleceniami producentów.

Wspomagając się specjalnymi kołkami, dołączonymi do stolarki okiennej, przymocuj okno do ramy, zwracając uwagę na to, by całość była równo umieszczona. Nawet niewielkie krzywizny utrudnią późniejszą obsługę okna, a przy tym, znacząco zaburzą walory estetyczne.

Krok 3. Zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych

W kolejnym kroku zadbaj o odpowiednią izolację cieplną. Kierując się zasadą „szczelniej wewnątrz, niż na zewnątrz” dobierz odpowiednie materiały i przystąp do prac montażowych. W tym celu warto wykonać montaż trójwarstwowy. To rozwiązanie, zapewniające skuteczne i trwałe osadzenie okien, eliminujące ryzyko kondensacji pary wodnej w warstwie izolacji.

W montażu trójwarstwowym należy wykonać trzy ściśle współpracujące ze sobą warstwy: warstwę izolacji termicznej, uszczelnienie wewnętrzne i uszczelnienie zewnętrzne.

Wolną przestrzeń pomiędzy ościeżem a ościeżnicą należy starannie wypełnić pianką poliuretanową. W tym kroku należy pamiętać o tym, by pianka znalazła się na całej powierzchni. Nawet niewielkie ubytki w piance, nie tylko zmniejszą poziom izolacji cieplnej, ale dodatkowo będą sprzyjały późniejszemu wykruszaniu się materiału. Gdy pianka zastygnie, należy starannie wyrównać powierzchnię, tak by wyeliminować nawet najdrobniejsze nieregularności.

Po odpowiednim zamocowaniu okna w ościeżnicy można przystąpić do kolejnego kroku, jakim jest przyklejenie paroprzepuszczalnych taśm do montażu okien. Tego typu taśmy, dla uzyskania efektu szczelnego montażu, stosuje się po obu stronach. Alternatywą dla taśm montażowych są folie. Oba rozwiązania wyróżniają się wysoką skutecznością i pozwalają na uzyskanie najwyższych parametrów izolacji cieplnej i akustycznej.

1. USZCZELNIENIE PAROPRZEPUSZCZALNE

Memnbrana zewnętrzna, stanowi zabezpieczenie warstwy środkowej (piany) przed wpływem czynników atmosferycznych, które mogą powodować degradację oraz zawilgocenie piany poliuretanowej. Istotną funkcją jest również blokowanie promieni ultrafioletowych. Dzięki uszczelnieniu zewnętrznemu piana poliuretanowa pozostaje sucha i nie traci swoich właściwości. Membrana zewnętrzna pozwala oddychać, dzięki czemu zgromadzona wilgoć odparuje z muru.

2. IZOLACJA TERMICZNA I AKUSTYCZNA

Środkowa warstwa izolacji wykonana jest z piany poliuretanowej o doskonałych parametrach izolacyjności termicznej oraz akustycznej. Piana poliuretanowa dokładnie wypełnia szczelinę między ościeżnicą a otworem.

3. USZCZELNIENIE PAROIZOLACYJNE

Membrana wewnętrzna. Zadaniem membrany paroizolacyjnej jest ochrona piany poliuretanowej przed wnikaniem wilgoci technologicznej.

Krok 4. Dopasowanie i regulacja

Krok czwarty to ostatni moment na wprowadzenie lekkich poprawek. Przed przystąpieniem do uszczelniania fug, warto ostatecznie sprawdzić, czy okno zostało umieszczone równo, a system otwierania i zamykania nie został zaburzony. Nawet niewielkie nierówności, mogą utrudnić późniejsze pełne otwarcie skrzydła, a także w istotny sposób wpłynąć na ogólną estetykę budynku.

Jeżeli przeprowadzone pomiary wykazały, że okno jest prawidłowo umieszczone i starannie dopasowane, można przystąpić do kolejnego kroku, jakim jest uszczelnienie fug i ewentualnych szczelin w okolicy montażowej.

Krok 5. Wykończenie

Jeżeli ostateczna ocena wykazała, że okno zostało zamontowane we właściwy sposób, a zastosowana izolacja termiczna i akustyczna spełnia swoje zadania, można przejść do ostatniego etapu, jakim jest wykończenie powierzchni. W tym celu należy dokładnie usunąć nadmiar materiałów izolacyjnych, a następnie zakończenie montażu okien, poprzez dodanie elementów dekoracyjnych, takich jak parapety czy listwy.

Postępowanie zgodnie z powyższym schematem pozwoli na osiągnięcie maksymalnego poziomu izolacji cieplnej.

Co zamiast taśm do szczelnego montażu okien?

Taśmy montażowe są najczęściej stosowanym materiałem podczas wykonywania szczelnego montażu okien. Jednak co ważne, to nie jedyny sposób na wykonanie szczelnego montażu okien. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego montażu trójwarstwowego z wykorzystaniem taśm paroprzepuszczalnych, jest montaż z wykorzystaniem płynnej membrany.


Płynna membrana zamiast taśm

Zastosowanie płynnej membrany izolacyjnej, zamiast taśm paroprzepuszczalnych jest szczególnie polecane w przypadku wymiany stolarki okiennej w istniejącym budownictwie. Tego typu rozwiązanie nie wymaga dodatkowego gruntowania podłoża, a dzięki wysokiej elastyczności pozwala na znaczące skrócenie prac montażowych.

W tym wariancie wykorzystuje się specjalne masy wykonane z połączenia tworzywa sztucznego i polimerów. Odpowiednie parametry materiału, pozwalają na uzyskanie wysokich parametrów izolacji cieplnej i akustycznej. Materiał ten jest wytrzymały i odporny na działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV czy zjawiska pogodowe, a przy tym, może być stosowany zarówno podczas nowego montażu, jak i wymiany stolarki okiennej.

Główną zaletą tego rozwiązania jest wyjątkowa szybkość i łatwość montażu. Aby zamontować i jednocześnie uszczelnić okno, wystarczy wypełnić przestrzenie pomiędzy ościeżem a ościeżnicą, pianą poliuretanową następnie całość zabezpieczyć dedykowaną masą (paroizolacyjną oraz paroprzepuszczalną). Odpowiednio aplikowana masa, stworzy wokół okna ciepłą, szczelną obudowę, która skutecznie zapobiegnie przedostawaniu się do wnętrza zimnego powietrza. Metoda ta jest szczególnie polecana dla amatorów, ponieważ pozwala na znaczące zredukowanie błędów i otrzymanie wysokiego poziomu stabilności łączenia.

Również samo wykonanie izolacji jest niezwykle proste. Płynną membranę można nałożyć pędzlem malarskim, agregatem natryskowym lub pistoletem natryskowym, nawet na nieznacznie zapylone, wilgotne powierzchnie.

Unikaj tych błędów podczas montażu okien

Montaż okien nie należy do szczególnie skomplikowanych i dysponując odpowiednią wiedzą i narzędziami z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem. Jednak zanim przystąpisz do prac montażowych, powinieneś poznać najczęstsze błędy, które negatywnie wpływają na poziom termoizolacji.

  • Brak zachowania odstępu pomiędzy ościeżem a ościeżnicą – zgodnie z zaleceniami producentów, odstęp pomiędzy ościeżem a ościeżnicą powinien wynosić od 15 do 20mm. Aby ustalić optymalny odstęp, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta stolarki okiennej.
  • Niewłaściwe przygotowanie podłoża – nawet niewielkie błędy podczas przygotowania podłoża, mogą skutkować późniejszym odklejaniem się taśmy i tym samym rozszczelnieniem połączeń.
  • Przerwy w ciągłości lub niedokładne wypełnienie szczeliny pianą poliuretanową – dla utrzymania maksymalnego poziomu szczelności, szczeliny między ścianami a stolarką okienną powinny być wypełnione w 100%. Tylko takie wypełnienie, gwarantuje maksymalny poziom izolacji cieplnej.
  • Nieszczelne osłonięcie piany poliuretanowej – niedokładne oklejenie piany poliuretanowej taśmą montażową znacząco zmniejsza skuteczność zastosowanej izolacji cieplnej. Dodatkowo brak odpowiedniego zabezpieczenia może sprawiać, że z czasem materiał zacznie się wykruszać, sprawiając, że do wnętrza przedostawać się będzie zimne powietrze.

Warto pamiętać, że nawet niewielkie zaniedbania w kwestii prawidłowego montażu i izolacji stolarki okiennej, mogą skutkować nie tylko zaburzeniem parametrów jakościowych, ale niekiedy również utratą gwarancji producenta.

Ważna konserwacja okien

Odpowiednio przeprowadzony, szczelny montaż okien jest kluczem do uzyskania wysokich parametrów izolacji termicznej i akustycznej. Jednak nawet najlepiej przeprowadzone prace wymagają cyklicznych konserwacji. Pamiętając o regularnym uzupełnianiu nawet niewielkich ubytków, sprawisz, że Twoje okna przez wiele lat będą zachwycały idealną szczelnością, przekładając się równocześnie na poprawę komfortu cieplnego wewnątrz mieszkania i obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Chcąc uzyskać najlepsze rezultaty, warto regularnie przeprowadzać przegląd stolarki okiennej, przeprowadzając testy szczelności. Nawet niewielki ubytek w materiałach izolacyjnych znacząco pogorszy parametry izolacyjności stolarki okiennej.

Budujesz dom? Skorzystaj z naszych kompleksowych usług doradztwa oraz montażu w Bydgoszczy, Nakle, Szubinie oraz Koronowie. Nasi wykwalifikowani pracownicy służą pomocą w zakresie doboru okien, drzwi, bram oraz rolet zewnętrznych. Jesteśmy firmą innowacyjną która stawia na rozwój i podnoszenie kwalifikacji. Perfectstolarka to silna marka o ugruntowanej pozycji. Wybierając nasze okna wybierasz bezpieczeństwo.

kategoriaOkna