Ciepłe parapety – czym charakteryzuje się to rozwiązanie?

We współczesnym budownictwie kładziony jest duży nacisk na wysoką charakterystykę energetyczną nowych budynków. Mają być one jak najbardziej energooszczędne, czyli zużywać możliwie jak najmniej energii pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych. Z tego właśnie względu coraz większą popularnością cieszą się takie rozwiązania, jak chociażby ciepłe parapety. Termin ten odnosi się do sposobu montażu parapetów zewnętrznych, który ma na celu zapobiec mostkom termicznym odpowiedzialnym za wychładzanie lub nadmierne nagrzewanie się wnętrz budynku.

Dobre okna to jeszcze nie wszystko

Aby lepiej zrozumieć czym są ciepłe parapety i dlaczego należy je stosować, warto przyjrzeć się bieżącym normom i standardom, które obowiązują we współczesnym budownictwie. Nowe budynki muszą być zgodne z europejskim standardem WT 2021, który określa m.in. maksymalny dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla poszczególnych przegród budynku. Dla okien ściennych jest to 0,9 W/(m2*K). Przestrzeganie tych norm pozwala uzyskać budynek o lepszej charakterystyce energetycznej. Oznacza to mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną do celów grzewczych, wentylacji oraz klimatyzacji.

Rzecz w tym, że wykonawcy często nie informują inwestora o tym, jak istotny jest montaż i uszczelnienie okien. Nawet najlepsze okna okażą się zawodne, jeśli popełnione zostaną błędy w montażu – wówczas mostki termiczne pojawią się w przestrzeniach oddzielających okno od ściany i nadproża. Newralgicznym punktem często są również parapety. Mostki termiczne tworzą się w przestrzeniach pomiędzy parapetem i oknem. Miejsca te są również wrażliwe na wilgoć – opady deszczu podwiewane przez wiatr mogą dostawać się w te przestrzenie.

Aby w pełni wykorzystać potencjał wysokiej jakości okien potrzebny jest prawidłowy montaż i zastosowanie nowoczesnych systemów uszczelnień, takich jak ciepłe parapety. Zakup i montaż takich parapetów to wydatek bardzo nieznaczny w stosunku do kosztów zakupu i montażu okien. Tymczasem, to proste rozwiązanie pozwoli poprawić charakterystykę energetyczną budynku, co oczywiście przełoży się na niższe koszty eksploatacyjne.

Czym właściwie są ciepłe parametry?

Pod nazwą ciepłych parapetów kryją się specjalne profile podokienne wykonane z wytrzymałego polistyrenu ekstrudowanego (XPS), nazywanego potocznie styrodurem lub z polistyrenu ekspandowanego (XPS), czyli tradycyjnego styropianu. Materiały te odznaczają się przede wszystkim bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, dzięki czemu są powszechnie stosowane w izolacjach – to jedne z najczęstszych wyborów przy ocieplaniu ścian zewnętrznych. Profile są wykonywane na indywidualne zamówienie, pod kątem wybranego systemu okien. Warto wspomnieć, że ciepłe parapety występują również pod nazwą termoparapetów.

Styrodur i styropian to materiały lekkie, a zarazem trwałe. Dobrze zniosą obciążenia wynikające z nieznacznego przesuwania się okien pod wpływem ciężaru oraz zmian temperatur. Dodatkowo, materiały te są odporne na wilgoć. Nad profilem podokiennym stosuje się natomiast tradycyjny parapet, który może być wykonany z drewna, z metalu lub też z kamienia naturalnego – tutaj inwestorzy mają pełną dowolność i mogą zastosować materiał pod kątem stylistyki budynku. W ten o to o sposób, ciepłe parapety eliminują wolne przestrzenie występujące pomiędzy oknem i parapetem, co zmniejsza ryzyko wystąpienia mostków termicznych, a jednocześnie stanowi dodatkową ochronę przed wilgocią.

Termoparapety to uniwersalne rozwiązanie, które można stosować zarówno w przypadku okien drewnianych, aluminiowych oraz wykonanych z PVC. Profile są również kompatybilne z dowolnym rodzajem parapetów wewnętrznych i zewnętrznych. Zastosowanie tego rozwiązania nie wpływa zatem w żaden sposób na estetykę budynku.

Jakie zalety oferują ciepłe parapety?

Ciepłe parapety stają się powoli standardem w domach energooszczędnych i pasywnych. Rozwiązanie to warto jednak stosować we wszystkich nowych domach, a także w istniejących domach, w których wymienia się okna. To prosty sposób na poprawienie charakterystyki energetycznej budynku w dłuższej perspektywie czasu. Warto bowiem pamiętać, że to właśnie przez okna z naszego domu ucieka najwięcej ciepła (i przyjemnego chłodu w okresie letnim). Zastosowanie ciepłych parapetów może zagwarantować następujące korzyści:

 • zredukowane ryzyko powstawania mostków termicznych pomiędzy oknami i parapetem,
 • zmniejszone straty ciepła w okresie jesienno-zimowym,
 • mniejsze ryzyko nadmiernego nagrzewania się budynku w okresie letnim,
 • dodatkowa ochrona przed wilgocią i rozwojem pleśni i grzybów,
 • stabilizacja parapetów zewnętrznych i wewnętrznych,
 • dodatkowe uszczelnienie okien,
 • poprawiona charakterystyka energetyczna budynku, czyli mniejsze koszty eksploatacyjne,
 • prosty i szybki montaż,
 • można je stosować pod okna drewniane, aluminiowe i PVC,
 • są kompatybilne ze wszystkimi rodzajami parapetów zewnętrznych i wewnętrznych,
 • wpływają korzystnie także na izolacyjność akustyczną,
 • niewygórowany koszt zakupu i montażu, biorąc pod uwagę powyższe korzyści.

Jak widzisz, ciepłe parapety mogą zapewnić bardzo długą listę korzyści, co stanowi najlepszy dowód na to, że warto poważnie rozważyć ich zastosowanie przy budowie nowych domów lub w momencie wymiany starych okien na nowe.

Jak wygląda montaż ciepłych parapetów?

Ciepłe parapety można montować na etapie wstawiania okien, a zatem w sytuacji, gdy dom znajduje się w stanie surowym otwartym. Warto uwzględnić to rozwiązanie już na etapie projektu domu. Jeśli budowa będzie realizowana na podstawie gotowego projektu domu, w którym autor nie przewidział tego rozwiązania, wówczas o dokonanie tej zmiany można poprosić architekta, który będzie odpowiedzialny za adaptację projektu. Ciepłe parapety można wstawić także w istniejącym już budynku, ale jedynie w momencie wymiany starych okien na nowe.

A jak wygląda sam montaż ciepłych parapetów? Profile mocuje się do wypoziomowanego i wyrównanego podłoża w otworze okiennym. Profil można przykleić za pomocą kleju do styropianu i styroduru, ale również pianą montażową. Nierozprężona pianka lub silikon dobrze odnajdą się w roli uszczelniania i wypełniacza wolnych przestrzeni. Gdy spoiwo wyschnie, można przejść do montażu ramy okiennej. Należy to zrobić w taki sposób, aby rama nachodziła na specjalnie wyprofilowane rowki w profilu. Po zamocowaniu okien można dokonać obróbki końcowej i montażu parapetów.

Co ważne, parapety zewnętrzne są mocowane zwykle na sam koniec prac związanych ze wstawieniem okna. Tymczasem profile podokienne nie powinny być narażone na czynniki zewnętrzne, zwłaszcza na promieniowanie UV, które może powodować utratę właściwości izolacyjnych. Dlatego też, po zamocowaniu profili należy je zabezpieczyć przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych aż do momentu montażu parapetów zewnętrznych.

Ile kosztują ciepłe parapety?

Styropian i styrodur nie należą do drogich materiałów, a co za tym idzie, kosztowne nie są również same ciepłe parapety. Ich cena zależeć będzie od jakości materiału użytego w procesie produkcyjnym, jak również od wymiarów okna. Profile podokienne można pozyskać na indywidualne zamówienie – wówczas otrzymujemy komplet parapetów pod wszystkie okna naszego domu. Istnieje również możliwość zakupienia gotowych profili o długości ok. 120 cm, które można dociąć na etapie montażu. Pod wymiary okna dostosować należy szerokość oraz grubość materiału – z tego względu wygodniejszym rozwiązaniem jest pozyskanie profili na zamówienie.

Pojedynczy ciepły parapet można kupić za kilkadziesiąt złotych, a to oznacza, że komplet profili pod wszystkie okna nie powinien kosztować więcej, niż kilkaset złotych. Nie są to zatem wygórowane koszty, biorąc pod uwagę cenę samych okien. Tymczasem korzyści płynące z zastosowania ciepłych parapetów wskazują, że zdecydowanie warto zastosować takie rozwiązanie w swoim domu.

Czy warto wyposażyć dom w ciepłe parapety?

Zdecydowanie tak! Ciepłe parapety to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane w wielu nowych domach. To bardzo prosty i niedrogi sposób na to, aby dodatkowo uszczelnić okna i zapewnić ochronę przed mostkami termicznymi w szerszej perspektywie czasu. W ten sposób można w pełni wykorzystać potencjał energooszczędnych okien wyprodukowanych w trosce o wysokie standardy izolacyjności termicznej. Profile zapewniają również dodatkową ochronę przed nadmiarem wilgoci.

Ciepłe parapety można zastosować w nowych domach lub w domach istniejących, na etapie wymiany okien. Są one kompatybilne ze wszystkimi rodzajami stolarki i z różnymi typami parapetów. Zastosowanie profili podokiennych pozwoli zmniejszyć straty ciepła, co oznacza niższe koszty ogrzewania i klimatyzacji budynku. W dłuższej perspektywie czasu oszczędności wynikające z jakościowych i dobrze uszczelnionych okien są naprawdę odczuwalne. Zmniejszenie zużycia energii sprawia również, że dom wyposażony w ciepłe parapety automatycznie staje się bardziej ekologiczny i przyjazny dla środowiska naturalnego.

Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie szczelnego montażu w licu muru, ale koniecznie z dodatkiem ciepłego parapetu o dobrych właściwościach izolacyjnych. Pozwala to zmniejszyć liczbę mostków termicznych i tym samym zapewni dobre parametry cieplne

Wady montażu tradycyjnego;

 • powstanie grzyba,
 • powstanie punktu rosy na szybie oraz profilach okiennych,
 • przedmuchy pod oknem (brak ciepłego parapetu),

Zalety montażu szczelnego;

 • taśma zewnętrzna – paroprzepuszczalna, zapobiega przedostawaniu się wody pod naporem wiatru oraz czynników atmosferycznych. Dodatkowo chroni pianę poliuretanową przed promieniowaniem UV oraz pozwala na odparowanie zgromadzonej wcześniej wilgoci z wnętrza budynku,
 • taśma wewnętrzna – paroszczelna, zapobiega przedostawaniu się wody z wnętrza budynku oraz chroni pianę poliuretanową przed wilgocią technologiczną.
kategoriaOkna