Jak wybrać bramę garażową?

Zakup i wymiana bramy garażowej to spory wydatek. Zastanawiasz się jak wybrać bramę garażową? Przed jej wyborem warto dostosować zakup do swoich wymagań i potrzeb. W naszym poradniku znajdziesz informacje, które ułatwią Ci wybór bramy garażowej, tak by służyła Ci przez lata. Podpowiemy również, czy lepiej zdecydować się na większą bramę, jeśli posiadasz dwa auta, czy dwie pojedyńcze – indywidualnie otwierane. Wyjaśnimy wszystko w prosty sposób.

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje bram garażowych:

 • rozwierne (jedno i dwuskrzydłowe),
 • uchylne,
 • segmentowe,
 • rolowane (roletowe).

Oferta bram garażowych w Perfect Stolarka to gwarancja niskiej ceny i solidnego wykonania. Nasze zestawienie rozpoczniemy od najbardziej znanego produktu, czyli bramy rozwiernej. Ten rodzaj bramy był w przeszłości bardzo popularny. Obecnie wybierana jest coraz rzadziej. Jej użytkowanie jest najmniej wygodne (zazwyczaj ręczne). Dzięki ich minimalnym wymaganiom montażowym pasują praktycznie do każdego otworu. Występują w szerokiej palecie kolorów podstawowych i RAL oraz oklein drewnopodobnych.

brama rozwierna
brama uchylna

Jak wybrać bramę garażową – bramy rozwierne

Bramy rozwierne możemy zamówić w wariancie ocieplonym lub bez ocieplenia. W wymiarach standardowych lub specjalnych. Perfectstolarka to bramy garażowe pod wymiar.

Bramy skrzydłowe

Kolejnym rodzaj stanowią standardowe bramy skrzydłowe. Mają wymiar szerokości od 1.0 do 1,5 m i wysokości od 2.0 do 2,2 m. Konstrukcja nie ogranicza wymiarów bramy, można zlecić skrzydła szersze i wyższe. Przed kupnem bramy rozwiernej należy zmierzyć szerokość i wysokość otworu wjazdowego. Istnieją dwie metody montażu bram rozwiernych:

 • w świetle otworu (neleży przyjąć korektę luzu montażowego) boki po 50mm, góra 50mm,
 • poza otworem, (należy przewidzieć dodatkowe miejsce do montażu) boki po 50mm, góra 50mm.

Wymierzenie bram garażowych rozwiernych jest łatwe. Warto dokładnie zmierzyć auto. Ten typ bram potrzebuje najwięcej miejsca przed garażem (miejsca musi być tyle, ile wynosi szerokość jednego skrzydła).

Bramy uchylane

Kolejna propozycja to bramy uchylane. Tego typu bramy nie przekraczają szerokości 3.0 m i wysokości 2,30 m. Z racji wymiarów dedykowane są budownictwu jednorodzinnemu, zabudowie bliźniaczej, pojedyńczym garażom wolnostojącym, oraz do wiat i pomieszczeń gospodarczych. Bramy uchylane potrzebują miejsca do uchyłu, tj. otwarcia nie tylko przed garażem, ale i w nim. Przed garażem to minimum 0.5 m przestrzeni. Jednak swobodę w użytkowaniu bramy zapewni dopiero 1.0 m wolnego miejsca.

Wewnątrz pomieszczenia potrzeba nadproża (różnicy między światłem wjazdu a wysokością sufitu), tam brama się schowa. Przed zamówieniem ważne jest zmierzenie szerokości i wysokości otworu, odległości od górnej krawędzi otworu do sufitu, oraz przestrzeni bocznej (ścian bocznych). Warto zwrócić uwagę, że ten rodzaj bramy zwęży wjazd do garażu, ponieważ prowadnice mocowane są do ścian. Dla uzyskania większego światła wjazdu, można wybrać bramę uchylną, montowaną za otworem. Pozwoli to zaoszczędzić około 10 cm szerokości i około 5 cm wysokości wjazdu, w stosunku do bramy montowanej w świetle otworu.

Cechy bram garażowych

Funkcjonalne, estetyczne i trwałe – takie są bramy od Perfect Stolarka Bydgoszcz. Bramy uchylne oferowane w perfectstolarka występują w wersji bez ocieplenia oraz w wersji ociepolonej.

Dzięki zastosowaniu ocieplonej bramy uchylanej od Perfectstolarka Bydgoszcz oszczędzasz pieniędze i energię. Nasi doradcy z pewnością dobiorą optymalne rozwiązanie do Twojego garażu. Dzięki licznym szkoleniom i wieloletniej praktyce nasi montażyści sprostają nawet największym wyzwaniom. Nie musisz się obawiać błędów montażowych. Perfectstolarka to największy wybór bram w Bydgoszczy.

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są bramy segmentowe. Bramy segmentowe otwierają się pionowo i chowają pod sufuitem. Dzięki temu oszczędzają przetrzeń. Konstrukcja bram segmentowych oferuje maksymalną ilość przestrzeni w garażu oraz przed nim. Bramy garażowe segmentowe można montować praktycznie w każdym otworze, minimalne wymagania to nadproże 80 mm oraz murki boczne po 110 mm. Dzięki swojej konstrukcji posiadają trwałe uszczelnienie po obwodzie (uczelki boczne prowadnic, górna nadproża, oraz dolna, montowana w panelu). Bramy segmentowe występują w wymiarach standardowych oraz nietypowych. Popularne wymiary to 2500 x2100 mm, 2500×2250 mm, 3000×2200 mm, 4000×2250 mm, 5000×2200 mm, 5000×2375 mm.

Oferowane bramy możmy podzielić na bramy

 • ręczne (otwierane wewnątrz zasuwą, lub obustronnie zamkiem bocznym),
 • automatyczne (sterowane pilotem).

Ofertujemy bramy w podstawowch wariantach kolorystycznych np. biała, brąz, antracyt. Posiadamy również opcje dodatkowe: lakierowanie pod kolor RAL, okleiny drewnopodobne, dostępne w kilku wariantach tłoczeń (kaseton, deska wąska, deska szeroka oraz panel gładki).

brama segmentowa
brama rolowana

Brama rolowana

Kolejnym rodzajem jest brama rolowana. W przypadku bram rolowanych nie istnieje pojęcie standardowego rozmiaru. Dlatego polecamy je szczególnie do garaży i pomieszczeń, w których:

 • nie ma miejsca pod sufitem lub nadproża,
 • otwór wjazdowy ma nietypowy wymiar,
 • nie ma możliwości podwieszenia bram innych typów.

Przed zakupem bramy warto zmierzyć jedynie szerokość i wysokość otworu wjazdowego. Gdy na skrzynkę bramy brakuje miejsca w garażu – można ją umieścić na zewnątrz. Wówczas musi znajdować się w pełnej obudowie.

Ciekawostka – bramy rolowane nie występują w opcji “ręcznej”. Każda oferowana brama zawiera napęd elektryczny.

Ja wybrać bramże garażową? Bramy zakupione w Perfect Stolarka możemy doposażyć w sekcje przeszkolone, kratki wentylacyjne oraz drzwi przejściowe.

kategoriaBramy